Przyjmowałaś żelazo w ciąży? Przeczytaj! - PEDIATRA NA ZDROWIE

Dlaczego kobiety w ciąży tak często muszą przyjmować preparaty żelaza?

W okresie prenatalnym (gdy dziecko jest w brzuszku) płód sam nie produkuje substancji odżywczych, a wszystkie składniki otrzymuje od mamy poprzez łożysko. Dla dwóch osób potrzeba dużo tego pierwiastka, żeby mogła powstać hemoglobina, która buduje krwinki czerwone. Przenoszą one tlen do wszystkich komórek organizmu. Czasami w diecie mamy żelaza jest jednak za mało, mimo jedzenia dla dwóch (czy też za dwóch;). Zbyt małe stężenie tego pierwiastka, obniżenie stężenia hemoglobiny nazywamy niedokrwistością (anemią). Wtedy potrzebne są dodatkowe preparaty.

 

Dlaczego dziecko po urodzeniu jest zagrożone?

Badania mówią, że jeżeli kobieta miała w ciąży anemię, to u dziecka jest większe ryzyko, że również będzie ją miało. Dlaczego jest to niebezpieczne? Nieleczony niedobór żelaza może skutkować zaburzeniami rozwoju maluszka (czasami nawet trwałymi) – uczenia się, czucia, pamięci, zachowania. Mózg bez tlenu (który przenosi hemoglobina z żelazem) nie może się prawidłowo rozwijać.

 

Skąd mogę wiedzieć, czy moje dziecko nie jest zagrożone?

Według ekspertów są grupy dzieci, u których zawsze powinno się podawać preparaty żelaza profilaktycznie – to znaczy niezależnie, czy w morfologii już jest niedokrwistość, czy jeszcze nie.

Te grupy ryzyka anemii to:

    • wcześniaki
    • dzieci z urodzeniową masą ciała poniżej 2500g.
    • dzieci z ciąż mnogich (bliźniaki, trojaczki, itd.)
    • dzieci mam z niedokrwistością w czasie ciąży

Należy pamiętać, że są to tylko niektóre grupy ryzyka, że ma znaczenie jak głęboka była niedokrwistość, że jest jeszcze wiele czynników wpływających na konieczność leczenia, a ostateczną decyzję co do danego pacjenta zawsze podejmuje lekarz.

Zwróćcie uwagę, że pediatrzy zajmujący się dzieckiem nie wiedzą, czy mama w ciąży miała anemię i jeśli im o tym powiecie, będą mogli rozważyć włączenie profilaktyki żelazem.

 

Może Cię zainteresować również:
DHA dla każdego niemowlaka
Moje dziecko ma ciągle katar. Czy mogę je zaszczepić?
Co roczne dziecko robić powinno