Usuwałam kleszcza, kawałek pozostał w skórze. Co teraz? - PEDIATRA NA ZDROWIE

Jest to częsty problem nawet przy prawidłowo wykonywanym zabiegu. By zdecydować co dalej robić przyjrzyjmy się ile pajęczaka (w biologii kleszcze należą do tego rzędu) jeszcze pozostało.

a) Jeśli cała głowa lub kawałek tułowia tkwi w skórze, należy ponownie spróbować je usunąć lub poprosić o pomoc lekarza (najlepiej chirurga, który ma odpowiednie narzędzia).

b) Jeśli pozostał mały fragment (nie cała głowa, tylko aparat gębowy, który wystaje poza okrągłe ciało kleszcza) – nie powinno się ponownie próbować go usunąć.
W tym przypadku:

  • Pozostawienie małego fragmentu pajęczaka nie zwiększa ryzyka zakażenia.
  • Jeśli przy dalszej próbie wyciągnięcia pojawi się krwawienie, będzie większe ryzyko przenikania patogenu.
  • W tym miejscu może wdać się dodatkowe zakażenie.

Co wtedy powinniśmy zrobić?

  • pozostawić fragment w ciele, zwykle z czasem sam odpada,
  • zdezynfekować miejsce Octeniseptem,
  • obserwować codziennie dany fragment skóry,
  • normalnie myć to miejsce wodą z mydłem pod prysznicem, ale nie dotykać dodatkowo w ciągu dnia i nie wyciskać,
  • nie zaklejać plastrem, by móc lepiej się przyglądać.

Pamiętajmy, że najważniejsze to nie przegapić kleszcza zadomowionego w naszej skórze. W kolejnych dniach najistotniejsze jest przyglądanie się miejscu po wkłuciu (niezależnie czy udało się go usunąć w całości czy nie).

Jednocześnie warto wiedzieć, że ewentualne przeniesienie zakażenia następuje dopiero po ok. 24 godzinach (u mniejszych nimf ok. 16 godzin) od kontaktu ze skórą. Nie trzeba więc natychmiast po ukąszeniu jechać na Szpitalną Izbę Przyjęć, można spokojnie spróbować usunąć pajęczaka w domu, w razie niepowodzenia udać się do lekarza.

Obserwuj każde miejsce ukąszenia kleszcza! Jeśli zauważysz zaczerwienienie, zwłaszcza obrączkowate, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. To może być pierwszy objaw boreliozy.

Przeczytaj również: Czy badać kleszcza na boreliozę?

(Postępowanie zalecane przez CDC – Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób oraz specjalistę chorób zakaźnych dr hab. med. E. Kuchara).

Może Cię zainteresować również:
Ibuprofen nie zawsze bezpieczny
Jak zachęcić dziecko do mycia zębów
By dziecko nie miało wady wzroku