Smoczek – jak długo używać?

30 stycznia 2023

Twoje dziecko używa smoczek uspokajacz i zastanawiasz się kiedy powinnaś go odstawić? Oto fragment mojej książki „Zdrowy maluszek. Wyprawka noworodka lekarskim okiem”, w którym opisuję różnice między różnymi rodzajami smoczków, porady który typ najlepiej wybrać oraz jak długo go stosować. Zapraszam 🙂

czytaj też: Nadmiar cukru w diecie dzieci

Smoczek uspokajacz

Temat smoczka uspokajacza jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych wśród mam. Poza niezastąpioną, wręcz magiczną funkcją uspokajania maluchów posiada również kilka wad.

Zalety
– Zaspokaja nadmierną potrzebę ssania.
– Wycisza.
– Ułatwia zasypianie.

Wady
– Może zwiększać ryzyko wad zgryzu (zwłaszcza zbyt długo
stosowany).
– Może opóźniać rozwój mowy, powodować wady wymowy
(np. seplenienie).
– Może zmniejszać chęć dziecka do ssania piersi, a u kobiety
powodować problemy laktacyjne.
– Może zwiększać ryzyko infekcji.

—-RADA PEDIATRY NA ZDROWIE—–

Częste i przedłużone podawanie smoczka powoduje nacisk na różne struktury jamy ustnej, powodując jej nieprawidłowy wzrost. Może tworzyć się wyższe podniebienie, które zwęża jamę nosową. To utrudnia oczyszczanie nosa z kataru, może powodować częstsze infekcje (w tym ucha).

Dziecko ze smoczkiem ma nieprawidłowo ułożony język (zamiast na podniebieniu język znajduje się na dnie jamy ustnej), co przyczynia się do utrwalenia nieprawidłowego toru oddechowego (ustami, a nie nosem). To również ma wpływ na częstszą zapadalność na infekcje.

————-

Jak długo podawać smoczek?

Dzieci potrafią ssać swój kciuk już w życiu płodowym. Rodzą się z tym odruchem, który jest fizjologiczny i pożądany. Po pierwszych 6-7 miesiącach życia powoli słabnie, by zaniknąć między 1. a 2. rokiem życia wypierany przez potrzebę gryzienia i żucia. Ssanie smoczka w późniejszym okresie jest więc bardziej związane z nieprawidłowym nawykiem niż fizjologiczną potrzebą. 

Biorąc pod uwagę wszystkie zalety, jak i wady smoczków, a także przeprowadzone badania w tym zakresie, wydaje się, że przez pierwsze pół roku można spokojnie podawać dziecku smoczek uspokajacz (wg zasad opisanych powyżej), co nie powinno nieść ze sobą wyraźnych negatywnych konsekwencji. W II. półroczu życia powoli zmniejszamy czas jego użytkowania (np. tylko do zasypiania), by około pierwszego roku życia powoli go odstawiać. By zmniejszyć ryzyko wad zgryzu, wymowy, i innych powikłań, należy pożegnać smoczek do ok. 18mż. Dzieci powyżej 2 rż absolutnie nie powinny ssać już smoczków. Fizjologiczny odruch ssania już u nich wygasł (zamienił się w nawyk), muszą zacząć odpowiednio jeść, mówić, a także nauczyć się wyciszać, uspokajać i zasypiać inaczej niż poprzez ssanie. 

—-RADA PEDIATRY NA ZDROWIE—–

W odstawianiu smoczka nie chodzi tylko o powyższe powikłania. Robimy to też po to, by uwolnić jamę ustną. “Zatkane” dziecko nie będzie mogło swobodnie głużyć i gaworzyć, wokalizować, piszczeć i śpiewać, przez co może później zacząć mówić. Chcemy też, by dziecko mogło swobodnie brać do buzi rączki, nóżki i zabawki, by sensorycznie rozwijać jamę ustną, a co za tym idzie uniknąć problemów z rozszerzaniem diety (wygaśnięcie niemowlęcego typu połykania).

————-

Więcej o smoczkach:

  • Czym się kierować przy ich zakupie.
  • Który jest najzdrowszy?
  • Od kiedy zacząć używać smoczka?
  • Kilka ważnych zasad w tym temacie.
  • Smoczek a ssanie kciuka.
  • Dodatkowe akcesoria smoczków.

Te i wiele innych tematów dotyczących noworodków i niemowląt znajdziecie w książce „Zdrowy maluszek” dostępnej tutaj. Dla czytelników tej strony dostępny kod zniżkowy „blog” 🙂

Książka Zdrowy Maluszek

udostępnij:

podobne tematy:

3 odpowiedzi na “Smoczek – jak długo używać?”

  1. Andżelika pisze:

    Witam,
    Miałam.taki sam.problem.z.moim dwulatkiem. Smarowaliśmy mu kciuk 'gorzkim paluszkiem’. U nas pomogło:)

  2. Agnieszka pisze:

    Pani Doktor, a co ze ssaniem kciuka? Dwuletnie dziecko ssie kciuk w czasie usypiania lub kiedy jest zmęczone. Podaję wtedy smoczek, bo z dwojga złego on chyba jest mniejszym złem. Próbowałam odstawić smoczek, ale wtedy w ruch idzie kciuk i koło się zamyka 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Monika Działowska

Jestem lekarzem pediatrą, autorką tego medycznego bloga i książki „Zdrowy maluszek”.

Na co dzień mieszkam w Warszawie, pracuję w przychodni pediatrycznej.

 Prowadzę szkolenia dla rodziców o zdrowiu dzieci.

Witam Cię na mojej stronie i zapraszam do lektury.

SZUKAJ PO TAGACH

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco

CZYTAJ RÓWNIEŻ

39

Usuwałam kleszcza, kawałek pozostał w skórze. Co teraz?

Zostawić w skórze czy koniecznie usunąć? Można to robić w domu?

1

Jak długo mocz może czekać na badanie?

Jak szybko go dostarczyć na badanie, czy musi stać w lodówce?

23

Profilaktyczne odrobaczanie dzieci

Czy łatwo zarazić się pasożytami? Leczyć owsiki i lamblie profilaktycznie?

15

Ospa wietrzna – jakie leki stosować?

Co zrobić gdy pojawi się ospa? Jakie leki lub preparaty na skórę stosować, jak zmniejszyć świąd? Czy dawne metody są nadal zalecane?

Szeroki wybór sterydów anabolicznych online w sklepie internetowym sterydysklep

Ontdek de kracht van anabole steroïden voor optimale resultaten en spiergroei. Hier https://anabolensteroiden.com/vindt u de beste producten voor uw fitnessdoelen!