Twój pracodawca zapłaci za karmienie piersią - PEDIATRA NA ZDROWIE

Pracujesz i nadal karmisz dziecko piersią? Pamiętaj, że masz prawo do płatnej przerwy w pracy. Jeśli chcesz z niej skorzystać, składasz u pracodawcy wniosek wraz z oświadczeniem, że karmisz dziecko piersią.

Przerwa przysługuje zarówno na nakarmienie, jak i na odciągnięcie pokarmu dla dziecka. Liczba i długość przerw nie zależy od wymiaru etatu, lecz od czasu pracy w danym dniu:

  • jeśli pracujesz więcej niż 6 godzin dziennie – przysługują dwie przerwy,
  • 4-6 godzin – przysługuje jedna przerwa,
  • mniej niż 4 godziny dziennie – niestety przerwa nie przysługuje.

Jeżeli karmisz jedno dziecko – jedna przerwa wynosi 30 minut, więcej dzieci – jedna przerwa to 45 minut.

Przerwy możesz wykorzystać w dowolny sposób. Przepisy prawa pracy nie określają, w jakich porach pracownica może skorzystać z przerw na karmienie. Mogą być one na wniosek udzielane łącznie, czyli przychodzisz do pracy godzinę (lub półtorej godziny) później lub wychodzisz odpowiednio wcześniej do domu. Najczęściej pracujące mamy korzystają właśnie z takiego rozwiązania.

Warto zaznaczyć, że na umowie o dzieło/zlecenie/kontrakcie powyższe uprawnienie nie obowiązuje (jedynie przy umowie o pracę).

Czy pracodawca może się nie zgodzić na udzielenie przerwy na karmienie? Nie może. Odmawiając łamie prawo. Pamiętaj, że przerwa musi być wykorzystana w tym konkretnym celu. Nie wolno w tym czasie załatwiać innych spraw.

Jak długo można korzystać z przerw? Nie ma żadnego limitu na korzystanie z tego uprawnienia. Korzystasz tak długo, jak faktycznie karmisz dziecko.

Zaświadczenie lekarskie o karmieniu piersią. Czy jest konieczne? To temat najbardziej kontrowersyjny i budzący najwięcej wątpliwości. Przerwy na karmienie udzielane są na podstawie wniosku wraz z oświadczeniem pracownicy, że karmi dziecko piersią. Żaden przepis prawny nie wymaga potwierdzenia i przedstawienia dodatkowo zaświadczenia lekarskiego o karmieniu. Nie ma również żadnych podstaw prawnych, aby lekarz musiał takie zaświadczenie wystawić.

Na jakiej podstawie właściwie miałby to zrobić? Jedynie z wywiadu, czyli wedle tego co powie kobieta, tak samo jak oświadcza ona na piśmie do pracodawcy. Zaświadczeń takich więc nie wystawiamy, a pracodawca nie ma prawa go żądać.

Podsumowując: jeśli wróciłaś do pracy i nadal karmisz piersią zanieś do kadr odpowiedni wniosek z oświadczeniem (do pobrania poniżej). Dzięki temu będziesz mogła wychodzić wcześniej lub przychodzić później do pracy. Pracodawca nie ma prawa Ci tego zabronić, nie może zapłaty za ten czas “odciąć z pensji”.

Dla ułatwienia zamieszczamy gotowy wzór wniosku z oświadczeniem do wydrukowania:

Artykuł we współpracy z Magdaleną Brzegowy – specjalistą prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, www.prostooprawie.pl

Dziękuję:)