Chcesz bezpieczniejszych szczepionek? Zgłoś NOP. - PEDIATRA NA ZDROWIE

W całym szumie wokół szczepień i ich powikłań zgadzam się z pewną kwestią. Nie wszystkie Niepożądane Odczyny Poszczepienne (NOP) są oficjalnie zgłaszane.

Lekarz stwierdzający NOP powinien to zrobić. Niezależnie jednak czy tak się stało, każdy pacjent może wysłać samodzielnie zgłoszenie niepożądanego działania produktu leczniczego.

Formularz jest krótki, łatwy do wysłania, nie wymaga podpisu lekarza, można go wypełnić w domu. Informacja trafia do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, a następnie do Europejskiej Agencji Leków.

Warto wiedzieć, że dotyczy on nie tylko szczepionek, ale wszystkich leków (również bez recepty).

Formularz znajdziecie pod tym linkiem: Zgłoś działanie niepożądane

W kwestii zgłaszania, ważna jest definicja NOP.
Niepożądany Odczyn Poszczepienny to każde zaburzenie stanu zdrowia, jakie występuje w ciągu 4 tygodni po szczepieniu (tylko dla BCG dłużej).

Zwróćcie uwagę, że nie jest tam napisane “zaburzenie powstałe W WYNIKU podania szczepionki”. Jest to dobra informacja, ponieważ:

  • lekarz lub pacjent, który zgłasza np. gorączkę następnego dnia po szczepieniu, nie musi się zastanawiać i dochodzić, czy jest to EFEKT szczepienia, czy dziecko gorączkuje z zupełnie innego powodu. Ma po prostu to zgłosić.
  • jeśli na ulotce szczepionki w działaniach niepożądanych jest wpisane np. “neuropatia”, to niekoniecznie znaczy, że udowodniono związek przyczynowo-skutkowy między nimi. Oznacza, że jej przypadki były często zgłaszane w ciągu 4 tygodni od szczepienia (spowodowane szczepionką, albo zupełnie z nią niezwiązane).

Po tych zgłoszeniach dopiero zostaną przeprowadzone badania, które ewentualnie potwierdzą ten związek.

Dlatego właśnie warto wysyłać zgłoszenia. Mimo, że zajmuje to chwilę, warto poświęcić czas, włożyć wkład w naukę i poszerzanie wiedzy o tym, co może nam szkodzić, a co jest bezpieczne dla naszych dzieci.

 

Może Cię zainteresować również:
Szczepionki i autyzm – badanie a badanie
Moje dziecko ma ciągle katar. Czy mogę je zaszczepić?
Dopasuj probiotyk do choroby.