Które leki można przyjmować karmiąc piersią? - PEDIATRA NA ZDROWIE

Nadchodzi jesień, a z nią sezon na przeziębienia. Mamy karmiące piersią mogą złapać infekcje, źle się czuć, a przecież zwolnienia na bycie mamą się nie bierze 😉 Pojawi się dylemat: które leki można bezpiecznie przyjmować, by nie zaszkodzić dziecku? Ewentualnie czy na czas leczenia przerwać karmienie piersią.

Wszystkie dostępne leki są przypisane do konkretnej kategorii L1 – L5 (wg klasyfikacji Hale’a). W ramce zamieszczam szczegółowy opis, a pod nią wyjaśnienie (jeśli nie masz czasu na czytanie całej ramki).

Uważa się, że leki z grupy L1 i L2 są bezpieczne. Można przyjmować je karmiąc piersią, nie trzeba robić przerwy w karmieniu, ani odstawiać od piersi.

Kolejne grupy to już duże ryzyko, mama sama nigdy nie powinna ich włączać. Są jednak sytuacje, w których leczenie nimi będzie konieczne. Lekarz wtedy sprawdzi ich cechy farmakologiczne (jak długo utrzymują się w organizmie, w jakim stopniu przenikają do mleka, itp), np. w książce “Medications and mothers’ milk 2017” Hale T.W., Rowe H.E., doradzi co zrobić z karmieniami.

Leki L5 są absolutnie zakazane w trakcie laktacji.

Gdzie znaleźć informacje czy dany lek jest bezpieczny?
Niestety nie ma jasnej polskiej strony, gdzie można łatwo wpisać preparat i zobaczyć, czy jest bezpieczny. Przedstawiam jednak sposoby, dzięki którym przynajmniej niektóre substancje sprawdzimy, o resztę możemy spytać lekarza.

__________

Wpisujemy substancję czynną (znajdziemy ją na opakowaniu pod nazwą handlową leku) w rubrykę “Nazwa preparatu leczniczego”. Niestety musimy wpisać ją po angielsku (stworzona na podstawie angielskiej bazy danych) i możemy nie znaleźć tam niektórych substancji, które są używane jedynie w Polsce.

Przykłady jak szukać na stronie:

Preparaty zawierające ibuprofen: Ibum, Ibufen, Nurofen, MIG.

Sam paracetamol jest bezpieczny (L1), ale pozostałe substancje już nie są (L2-L3).

Preparaty zawierające tę substancję (L3/L4): Sudafed, Ibum Zatoki, Gripex, Theraflu Przeziębienie, Actifed, Aspirin Complex, Acatar Acti-Tabs, Nurofen Zatoki.

__________

Również wpisujemy substancję czynną po angielsku lub hiszpańsku. Bezpieczeństwo jest oznaczone kolorami, wytłumaczenie poniżej.

Zielone najbezpieczniejsze, czerwone – szkodliwe.

Bezpieczne są tylko zielone. Duże znaczenie ma też dawka i długość terapii (dlatego ZAWSZE włączanie leków konsultujemy z lekarzem).

Przykładowo:

Ibum, Ibufen, Nurofen, MIG.

Ibuprom Zatoki Tabs, Coldrex MaxGrip C, Febrisan Zatoki, Polopiryna Complex.

.

Których leków unikać?

W sezonie infekcyjnym warto wiedzieć, że kobiety karmiące raczej nie powinny przyjmować złożonych (więcej niż 1 substancja czynna) leków “na przeziębienie”. Niektóre substancje w nich zawarte, niezależnie czy szkodzą dziecku czy nie, mogą hamować laktację. Zwłaszcza te, które zmniejszają ilość śluzu (kataru, preparaty na mokry kaszel), m. in.:

    • pseudoefedryna (np. Ibum Zatoki, Gripex, Theraflu Przeziębienie, Sudafed, Actifed, Aspirin Complex, Acatar Acti-Tabs , Nurofen Zatoki),
    • leki przeciwhistaminowe (np. Cirrus, Claritine Active),
    • fenylefryna (np. Ibuprom Zatoki Tabs, Coldrex MaxGrip C, Febrisan Zatoki, Polopiryna Complex).

Lek przyjmować przed czy po karmieniu?
Najbezpieczniej jest przyjmować leki zaraz po karmieniu dziecka. Do czasu kolejnego posiłku jego stężenie w mleku powinno być jak najmniejsze.

Chciałabym zaznaczyć, że powyższych stron trzeba używać raczej po to, by uniknąć przyjmowania szkodliwych dla dziecka leków (L3-L5), niż po to, by poczuć przyzwolenie na branie dużo i często jakiś leków, np. ibuprofenu, skoro jest bezpieczny (L1). KAŻDY lek ma jakiś wpływ na dziecko jeśli przenika do mleka i należy pamiętać, by zawsze indywidualnie konsultować jego przyjmowanie z lekarzem.

Z drugiej strony kobiety często niesłusznie przerywają karmienie na czas przyjmowania np. antybiotyku lub niektórych leków na depresję poporodową, a nie trzeba tego robić, jeśli jest on bezpieczny.

Amotaks, Hiconcil, Ospamox, Duomox, Amoxiclav, Augmentin.

Główną zasadą jednak jest, by w każdym stanie i wieku, przyjmować jak najmniej farmaceutyków, jedynie te niezbędne, zalecone przez lekarza.

Może Cię zainteresować również:
Dopasuj probiotyk do choroby
Ibuprofen nie zawsze bezpieczny
Przyjmowałaś żelazo w ciąży? Przeczytaj!