Nie całuj dziecka w usta! Dlaczego? - PEDIATRA NA ZDROWIE

Każdy rodzic na swój sposób nawiązuje relację z dzieckiem. Różne formy czułości przynoszą duże korzyści i dla dorosłego i dla malucha. Jestem więc dużą fanką buziaków ;), jednakże nie wszystkich. Czy całowanie dziecka w usta jest bezpieczne?

Zdrowie

Całowanie w usta niesie ze sobą kilka niekorzystnych skutków. Tym sposobem można dziecko zarazić:

  • Helicobacter pylori.
    Bakterią, która powoduje wrzody żołądka. Zakażonych jest ponad 80% dorosłych w Polsce.
  • Bakteriami próchniczymi.
    Mało kto wie, że próchnica nie jest powodowana bezpośrednio jedzeniem, tylko powodują ją specjalne bakterie (które żyją dzięki cukrom). Jeśli więc nie ma w jamie ustnej tych bakterii, próchnica się raczej nie rozwinie.
  • Przeróżnymi infekcjami dróg oddechowych, np. opryszczką, mononukleozą, wirusami i bakteriami powodującymi katar, zapalenie gardła, oskrzeli, płuc, a także koronawirusem.

    Jest to często kontakt ze śliną drugiej osoby, w której są te patogeny. Biorąc pod uwagę fakt, że na kilka dni przed wystąpieniem objawów chory jest już zakaźny, to nawet w czasie, kiedy jeszcze czujemy się zdrowi, możemy już zarażać dziecko.

Powiecie: bez przesady, nie ma co chować dzieci zbyt sterylnie. Ogólnie prawda, ale czym innym jest pozwolić dziecku zjeść kawałek chleba z domowej podłogi, a czym innym zarazić własne dziecko np. opryszczką. Dla rodzica to tylko “zimno”, a dla niemowlaka może być ciężką chorobą, leczoną szpitalnie, zagrażającą nawet życiu.

Psychologia

Jeśli chodzi o psychologiczne podejście do sprawy to musimy pamiętać, że jeżeli całowanie w usta będzie dla dziecka zwykłym sposobem okazywania czułości to możemy się spodziewać, że chętniej będzie ono całowało i pozwalało być całowane w to miejsce również przez dziadków, inne dzieci, czy panie opiekunki.

Wielu psychologów podkreśla, że usta to strefa erogenna, zarezerwowana dla kochanków.

Podsumowanie

Wiem, że te piękne, słodkie, malutkie usteczka aż kuszą, żeby je cmoknąć;), ale jednak powstrzymajmy się od tego. Jest jeszcze dużo innych miejsc i sposobów na okazywanie czułości naszym maluchom ❤

Tutaj obejrzycie moją rozmowę w Dzień Dobry TVN na temat opryszczki u dzieci i całowania w usta:

Całowanie dziecka w usta.
https://dziendobry.tvn.pl/a/uwazaj-opryszczka-u-dzieci-moze-skonczyc-sie-hospitalizacja

Może Cię zainteresować również:
Sposoby na ząbkowanie okiem pediatry
Kaszka czy kleik? Omijaj niezdrowe!
Przyjmowałaś żelazo w ciąży? Przeczytaj!

Zapraszam również na Instagram: @pediatranazdrowie i FB Pediatra na Zdrowie