To Cię zaskoczy u noworodka - SKÓRA - PEDIATRA NA ZDROWIE

Dziś artykuł dla przyszłych rodziców, ewentualnie dla świeżo upieczonych (serdeczne gratulacje dla Was! :). Młodzi rodzice jak najlepiej przygotowują się na narodziny, co bardzo gorąco popieram. Są jednak takie kwestie, o których za dużo lub zbyt wyraźnie się nie mówi. Takie, które dziwią, niepokoją bądź zaskakują rodziców. Opowiem o nich, by je oswoić, wtedy nie sprawią aż tyle trudności.

 

1. Rumień noworodkowy.

W uproszczeniu:

skóra noworodków z filmów i reklam wygląda tak:

 

W rzeczywistości zaś może wyglądać tak:

Te czerwone plamy z drobnymi krostkami (czasem wyglądają nieco inaczej) to rumień noworodkowy. Typowy dla pierwszych dni życia, występuje u wielu dzieci. Przyczyną jest zmiana środowiska z wewnątrzmacicznego na zewnętrzny, który ma zupełnie inne warunki (temperatura, wilgotność, flora, itd.). Nie jest on jednak niczym niepokojącym. Samoistnie ustępuje w ciągu kilku dni.

Nic z nim nie robimy, czekamy cierpliwie, aż sam zniknie.

 

2. Nie trzeba kąpać dziecka w szpitalu.

Noworodek zostanie oddany mamie wkrótce (a nawet bezpośrednio) po porodzie. Najlepiej, jeśli nie będzie jeszcze ubrany, by móc się przytulać “skóra do skóry”. Nie zdziwcie się jednak, Drodzy Rodzice, że będzie “umazany”.

Jego ciałko pokryte jest mazią płodową. To tłusta, oleista, biało-żółta substancja, która ma fantastyczne właściwości. Nie dość, że nawilża skórę, zapobiega jej wychłodzeniu i wysuszeniu, to jeszcze działa przeciwbakteryjnie. Zawiera substancje chroniące przed:

  • E. coli – bytującym w jelitach, okolicy krocza rodzącej,
  • paciorkowcom grupy B – tzw. GBS, który badamy w posiewach w ciąży,
  • innym patogenom, które bytują w szpitalu.

Pozwólmy jej jak najdłużej pozostać na skórze dziecka.

Na niektórych oddziałach jest zwyczaj kąpania wszystkich noworodków po porodzie. Obecnie jednak nie ma powodu, aby to robić, zawsze rodzic decyduje czy i kiedy wykonywać różne procedury w szpitalu.

Jeśli więc chcielibyście odbyć pierwszą kąpiel pod okiem położnej, by Was poinstruowała i pokazała jak to zrobić, niech odbędzie się dzień przed wypisem.

Możecie także zrobić to już w domu, korzystając w szpitalu z ochronnych właściwości mazi. Zmyjecie ją dopiero po wyjściu ze szpitala, przy okazji pozbywając się razem z nią szpitalnych zanieczyszczeń.

 

Może Cię zainteresować również:
To Cię zaskoczy u noworodka – KARMIENIE,
To Cię zaskoczy u noworodka – W PIELUSZCE
Czy w upały dopajać niemowlęta wodą?