To Cię zaskoczy u noworodka - KARMIENIE - PEDIATRA NA ZDROWIE

Cóż innego mogłam napisać w Światowym Tygodniu Karmienia Piersią jak nie artykuł o mleku, uświadamiający, uspokajający, informujący o tym, co może młodą mamę spotkać w pierwszych dniach po porodzie.

 1. “Żarłoczna” 2./3. doba.

To trzeba wiedzieć, by nie być zaskoczoną i przez to zagubioną. W 1. dobie po porodzie noworodki zwykle dużo śpią, budzą się na karmienie, albo i nie. W 2. lub 3. dniu jednak zazwyczaj chcą baaardzo często jeść. Właściwie “wiszą” na piersi dzień i noc. Natura tak wymyśliła, by ssanie pobudziło laktację (produkcję mleka). Może to być jednak problem ze względu na kilka spraw:

 • pokarmu wtedy jeszcze nie ma za dużo,
 • mogą boleć brodawki,
 • mimo częstego karmienia dziecko będzie ubywać na wadze, co jest normą w pierwszych dobach życia,
 • mamie obniżają się hormony z porodu dodające sił (adrenalina i kortyzol), zaczyna odczuwać wyraźne zmęczenie, a tymczasem maluszek domaga się ciągłej uwagi.

Z troskliwą pomocą Tatusiów trzeba jakoś przetrwać tę dobę, spać kiedy tylko dziecko śpi. Z czasem powyższe sprawy będą się normować.

 1. Problemy z karmieniem piersią.

Wszystkie kobiety oczekujące dziecka muszą wiedzieć, że zdecydowana większość mam, w pewnym okresie, ma problem z karmieniem piersią. Bardzo dobra wiadomość jest jednak taka, że niezależnie, czy chodziło o zbyt małą lub dużą ilość pokarmu, niechęć dziecka do ssania (z jednej lub obu piersi), problemy z brodawkami, czy jeszcze inne trudności, to wszystkie one są do przezwyciężenia!

Kochane, cudowne, wspaniałe Mamy! Pamiętajcie, że jeżeli kobieta:

 1. Chce karmić piersią,
 2. Nie ma przeszkadzających czynników (choroby, leki)
  oraz
 3. Doradca laktacyjny/położna/pediatra jej w tym pomoże (nauczy, powie jak poradzić sobie z powyższymi problemami)

to nie ma mocnych na naturę! Instynkt macierzyński, hormony po porodzie i Wasza cierpliwość w przezwyciężaniu trudności z pewnością dadzą dobry efekt.

Osobiście widziałam na oddziałach, jak mamy pod opieką specjalistów wychodziły z wielu trudności, po kilku dniach lub tygodniach karmiąc wyłącznie naturalnie.

Pamiętajcie, że Certyfikowany Doradca Laktacyjny (CDL) najlepiej Wam w tym pomoże – lista CDL w Twoim województwie.

Bądźcie spokojne, że jeżeli zajdzie potrzeba dokarmiania mlekiem modyfikowanym, podczas gdy Wy nadal będziecie się starać o karmienie naturalne, to nic złego się dziecku nie stanie.

Nie zapomnijcie, że aby było mleko w piersiach to Wy musicie zadbać o siebie! Spać ile tylko możecie, dobrze jeść, dużo pić i jak najmniej się denerwować. O ostatnie muszą zadbać Wasi mężowie ;))

__________
Niedługo kolejny artykuł o karmieniu piersią. Polub fanpage lub konto na Ig
, by być na bieżąco.

Może Cię też zainteresować:
To Cię zaskoczy u noworodka – SKÓRA
To Cię zaskoczy u noworodka – W PIELUSZCE
Przyjmowałaś żelazo w ciąży? Przeczytaj!