Idziesz w odwiedziny do noworodka? Przeczytaj! - PEDIATRA NA ZDROWIE

Gdy w rodzinie pojawia się maleństwo zazwyczaj wśród bliskich jest wielkie poruszenie. Szybko wysyłamy zdjęcia, jednak najfajniej jest spotkać noworodka na żywo. Kiedy jednak będzie odpowiednia pora na odwiedziny? Jak mają one wyglądać? Co przynieść ze sobą i jak pomóc świeżo upieczonym rodzicom? Zapraszam 🙂

1. Tylko zdrowi goście
W odwiedziny do maleństwa mogą przyjść tylko zdrowe osoby. Ale to zupełnie zdrowe. Niewielki katar u dorosłego czy przedszkolaka może prowadzic do dużych problemów z oddychaniem i karmieniem u noworodka. Zapalenie oskrzelików (wirus RSV, który u starszych daje „katarek” i pokasływanie) u świeżo narodzonych leczy się w szpitalu, czasem nawet na Oddziale Intensywnej Terapii.

Nie odwiedzamy więc noworodków i niemowląt gdy mamy: kaszel, katar, opryszczkę, zapalenie spojówek, biegunkę, niezdiagnozowane zmiany skórne, czy inne zakaźne lub niepewne objawy.

Rada dla rodziców: Kiedy goście dzwonią, że chcieliby Was odwiedzić, zapytajcie czy wszystkie te osoby są na pewno zdrowe. Albo powiedzcie wprost: mamy prośbę, by nikt z jakąkolwiek infekcją na razie nie przychodził, nie chcemy narażać maluszka.

2. Dzieci raczej nie.
Dlaczego? Przedszkolaki i dzieci żłobkowe potrafią być niemal permanentnie w infekcji (choćby z katarem). Wyszczepialność na ospę wietrzną nie jest jeszcze na wysokim poziomie (niewielka liczba dzieci jest zaszczepiona), a ospa u noworodka mogłaby skończyć się tragicznie. Podobnie z pneumokokami i meningokokami. Pamiętajcie, że człowiek zaraża zwykle 1-3dni przed wystąpieniem objawów.

Moim zdaniem dzieciątko przez kilka pierwszych tygodni, też do pierwszego szczepienia (ok. 6. tygodnia życia), nie powinno się kontaktować z innymi dziećmi, zwłaszcza w sezonie infekcyjnym. Ryzyko zarażenia jest za duże, czas na wspólną zabawę jeszcze przyjdzie. Wiadomo, z rodzeństwem będzie pewien problem.

Nie przychodźmy też z dziecmi do oddziałów noworodkowych.

3. Prezenty niepolecane:
– pluszaki – magazynują roztocza, czyli kurz, który uczula.
– kwiaty naturalne – pyłki mogą uczulać, woda może być trująca (np. z konwalii), a przecież zawsze może się wylać w okolicy dziecięcych rzeczy.
– ubranka ze sztucznych materiałów – skóra nie oddycha, mogą uczulać.
– smoczki – do czasu ustabilizowania laktacji (ok. 6. tygodnia życia) niemowlętom nie powinno się podawać smoczków.
– rękawiczki „niedrapki” – dziecko powinno mieć swobodne ręce badające otoczenie.

4. Prezenty polecane:
– gotowe ubranka – jeśli chcecie ulżyć młodym rodzicom, możecie jeszcze w domu je uprać, uprasować na lewej stronie, ewentualnie odciąć metki i przywieźć gotowe do założenia.

Jak dobrać rozmiar? Orientacyjnie – jeśli dziecko waży ok. 3kg rozmiar 50/52 powinien być ok. Jeśli sporo poniżej 3kg trzeba ubranka dla wcześniaków, rozmiar 32-48. Jeśli bliżej 4kg zacznijcie od rozmiaru 56.
– obiad dla mamy – uwierzcie, mogła dawno nie jeść nic ciepłego…

5. Karmienie rzecz intymna.
Jeśli mama mówi: „muszę nakarmić dziecko” i nie zaczyna go karmić, to wiedz, że prawdopodobnie trzeba się już pożegnać. Niektóre kobiety nie lubią karmić piersią przy innych. Na pewno miło, gdy obcy mężczyźni nie wpatrują się w pierś podczas przystawiania.

6. Mama i dziecko są najważniejsi.
Proszę, pamiętajcie o tym. Wiem, że bardzo chcecie odwiedzić maluszka, ale myśląc o nim trzeba pamietać, że najbardziej potrzeba mu rodziców i spokoju. Jeśli rodzice na Twoją propozycję odwiedzin reagują bez entuzjazmu to przełóż spotkanie. Jeśli mama nie słucha lub neguje Twoje rady, to znaczy, że nie oczekuje ich, chce robić po swojemu i ma do tego prawo. Zapytaj, zanim weźmiesz dziecko na ręce lub zaczniesz bujać, może rodzice sobie tego nie życzą. Pierwsze odwiedziny powinny być krótkie (15min. do godziny), chyba, że rodzice poproszą inaczej.

Nowe dziecię w rodzinie lub u przyjaciół to wspaniałe wydarzenie. Rodzice chętnie się chwalą swoją latoroślą, goście tłumnie przychodzą zobaczyć maluszka. Pamiętajmy jednak, że zdrowie i spokój noworodka to najważniejsze, o co wszyscy muszą dbać dla jego dobra.

Może Cię zainteresować również:
5 faktów, których nie wiesz o karmieniu piersią
Otulanie i spowijanie – hit czy kit?
To Cię zaskoczy u noworodka – W PIELUSZCE