Idziesz w odwiedziny do noworodka? Przeczytaj!

2 czerwca 2019

Gdy w rodzinie pojawia się maleństwo zazwyczaj wśród bliskich jest wielkie poruszenie. Szybko wysyłamy zdjęcia, jednak najfajniej jest spotkać noworodka na żywo. Kiedy jednak będzie odpowiednia pora na odwiedziny? Jak mają one wyglądać? Co przynieść ze sobą i jak pomóc świeżo upieczonym rodzicom? Zapraszam 🙂

1. Tylko zdrowi goście
W odwiedziny do maleństwa mogą przyjść tylko zdrowe osoby. Ale to zupełnie zdrowe. Niewielki katar u dorosłego czy przedszkolaka może prowadzic do dużych problemów z oddychaniem i karmieniem u noworodka. Zapalenie oskrzelików (wirus RSV, który u starszych daje „katarek” i pokasływanie) u świeżo narodzonych leczy się w szpitalu, czasem nawet na Oddziale Intensywnej Terapii.

czytaj też: To Cię zaskoczy u noworodka – KARMIENIE

Nie odwiedzamy więc noworodków i niemowląt gdy mamy: kaszel, katar, opryszczkę, zapalenie spojówek, biegunkę, niezdiagnozowane zmiany skórne, czy inne zakaźne lub niepewne objawy.

Rada dla rodziców: Kiedy goście dzwonią, że chcieliby Was odwiedzić, zapytajcie czy wszystkie te osoby są na pewno zdrowe. Albo powiedzcie wprost: mamy prośbę, by nikt z jakąkolwiek infekcją na razie nie przychodził, nie chcemy narażać maluszka.

2. Dzieci raczej nie.
Dlaczego? Przedszkolaki i dzieci żłobkowe potrafią być niemal permanentnie w infekcji (choćby z katarem). Wyszczepialność na ospę wietrzną nie jest jeszcze na wysokim poziomie (niewielka liczba dzieci jest zaszczepiona), a ospa u noworodka mogłaby skończyć się tragicznie. Podobnie z pneumokokami i meningokokami. Pamiętajcie, że człowiek zaraża zwykle 1-3dni przed wystąpieniem objawów.

Moim zdaniem dzieciątko przez kilka pierwszych tygodni, też do pierwszego szczepienia (ok. 6. tygodnia życia), nie powinno się kontaktować z innymi dziećmi, zwłaszcza w sezonie infekcyjnym. Ryzyko zarażenia jest za duże, czas na wspólną zabawę jeszcze przyjdzie. Wiadomo, z rodzeństwem będzie pewien problem.

Nie przychodźmy też z dziecmi do oddziałów noworodkowych.

3. Prezenty niepolecane:
– pluszaki – magazynują roztocza, czyli kurz, który uczula.
– kwiaty naturalne – pyłki mogą uczulać, woda może być trująca (np. z konwalii), a przecież zawsze może się wylać w okolicy dziecięcych rzeczy.
– ubranka ze sztucznych materiałów – skóra nie oddycha, mogą uczulać.
– smoczki – do czasu ustabilizowania laktacji (ok. 6. tygodnia życia) niemowlętom nie powinno się podawać smoczków.
– rękawiczki „niedrapki” – dziecko powinno mieć swobodne ręce badające otoczenie.

4. Prezenty polecane:
– gotowe ubranka – jeśli chcecie ulżyć młodym rodzicom, możecie jeszcze w domu je uprać, uprasować na lewej stronie, ewentualnie odciąć metki i przywieźć gotowe do założenia.

Jak dobrać rozmiar? Orientacyjnie – jeśli dziecko waży ok. 3kg rozmiar 50/52 powinien być ok. Jeśli sporo poniżej 3kg trzeba ubranka dla wcześniaków, rozmiar 32-48. Jeśli bliżej 4kg zacznijcie od rozmiaru 56.
– obiad dla mamy – uwierzcie, mogła dawno nie jeść nic ciepłego…

5. Karmienie rzecz intymna.
Jeśli mama mówi: „muszę nakarmić dziecko” i nie zaczyna go karmić, to wiedz, że prawdopodobnie trzeba się już pożegnać. Niektóre kobiety nie lubią karmić piersią przy innych. Na pewno miło, gdy obcy mężczyźni nie wpatrują się w pierś podczas przystawiania.

6. Mama i dziecko są najważniejsi.
Proszę, pamiętajcie o tym. Wiem, że bardzo chcecie odwiedzić maluszka, ale myśląc o nim trzeba pamietać, że najbardziej potrzeba mu rodziców i spokoju. Jeśli rodzice na Twoją propozycję odwiedzin reagują bez entuzjazmu to przełóż spotkanie. Jeśli mama nie słucha lub neguje Twoje rady, to znaczy, że nie oczekuje ich, chce robić po swojemu i ma do tego prawo. Zapytaj, zanim weźmiesz dziecko na ręce lub zaczniesz bujać, może rodzice sobie tego nie życzą. Pierwsze odwiedziny powinny być krótkie (15min. do godziny), chyba, że rodzice poproszą inaczej.

Nowe dziecię w rodzinie lub u przyjaciół to wspaniałe wydarzenie. Rodzice chętnie się chwalą swoją latoroślą, goście tłumnie przychodzą zobaczyć maluszka. Pamiętajmy jednak, że zdrowie i spokój noworodka to najważniejsze, o co wszyscy muszą dbać dla jego dobra.

Może Cię zainteresować również:
5 faktów, których nie wiesz o karmieniu piersią
Otulanie i spowijanie – hit czy kit?
To Cię zaskoczy u noworodka – W PIELUSZCE

udostępnij:

8 odpowiedzi na “Idziesz w odwiedziny do noworodka? Przeczytaj!”

  1. Klara pisze:

    Bardzo lubię Pani artykuły, są bardzo praktyczne i trafiają w sedno. Czytam wszystkie 🙂
    Pozdrawiam,
    Klara

  2. Ja pisze:

    Fajny patent z tymi ciuszkami

  3. Karina pisze:

    Tak nie wiele a jedoczesnie tak duzo . Dziekuje za te post mam nadzieje ze ta wiedza rozejdzie sie z predkoscia swiatla do innych ludzi 🙂

  4. Boll82 pisze:

    Ważny post, przed odwiedzinami powinien każdy przeczytać.

  5. Lena pisze:

    W szpitalu mógł mnie odwiedzać tylko mąż, reszta dopiero po powrocie do domu i tylko zdrowi.

    • NieTakMialoByc pisze:

      Też chciałam, żeby był tylko mąż, a rodzina jak się dowiedziała robiła pielgrzymki. Byłam wykończona, z cyckami na wierzchu, a oni ciągle przychodzili. Chciałam, żeby pielęgniarki ich przegoniły, ale nie. Przy kolejnym dziecku na to nie pozwolę.

  6. Ilka pisze:

    Ja mówię gościom, że mogą przyjść tylko zdrowi. Raz nie wpuscilam przez prog z czerwonymi oczami.

    • Kaja pisze:

      Ja zawsze mówię że dziecko jest najważniejsze nawet jak się mają obrazić to trudno sami byli nieodpowiedzialni żeby chorym przychodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Monika Działowska

Jestem lekarzem pediatrą, autorką tego medycznego bloga i książki „Zdrowy maluszek”.

Na co dzień mieszkam w Warszawie, pracuję w przychodni pediatrycznej.

 Prowadzę szkolenia dla rodziców o zdrowiu dzieci.

Witam Cię na mojej stronie i zapraszam do lektury.

SZUKAJ PO TAGACH

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco

CZYTAJ RÓWNIEŻ

39

Usuwałam kleszcza, kawałek pozostał w skórze. Co teraz?

Zostawić w skórze czy koniecznie usunąć? Można to robić w domu?

21

Profilaktyczne odrobaczanie dzieci

Czy łatwo zarazić się pasożytami? Leczyć owsiki i lamblie profilaktycznie?

1

Jak długo mocz może czekać na badanie?

Jak szybko go dostarczyć na badanie, czy musi stać w lodówce?

10

Leki na przeziębienie w czasie karmienia piersią

Które leki są bezpieczne, a których unikać? Co mama może przyjmować w razie przeziębienia?

Szeroki wybór sterydów anabolicznych online w sklepie internetowym sterydysklep

Ontdek de kracht van anabole steroïden voor optimale resultaten en spiergroei. Hier https://anabolensteroiden.com/vindt u de beste producten voor uw fitnessdoelen!