Jak rozpoznać duszność – opis i filmy
3 najbardziej typowe objawy zakażenia koronawirusem to: gorączka, kaszel i duszność. Na Instagramie otrzymałam od Was dużo pytań jak ją rozpoznać. Poniżej opis.
Co to jest duszność?
Subiektywnie (jak człowiek to odczuwa): odczucie braku powietrza, tchu, trudności w oddychaniu.
Jakie są objawy duszności?
Objawy wskazujące na duszność to:
➡ przyspieszony oddech
W zależności od literatury, oznacza to liczbę oddechów:
👉 powyżej 60/min do 2. miesiąca życia dziecka,
👉 powyżej 50/min do końca 1. roku życia,
👉 powyżej 40/min u starszych dzieci,
👉 powyżej 24-30/min u dorosłych
U dzieci pomiar wykonujemy w czasie siedzenia lub leżenia (nie płaczu, jedzenia, snu, nie w trakcie mówienia), przez całą minutę, trzymając rękę na klatce piersiowej. Jednocześnie patrzymy na klatkę i liczymy ile razy się unosi.
➡ aktywacja dodatkowych mięśni oddechowych
Objaw niełatwy do zauważenia, prezentacje na filmach:
Widać, jak pod żebrami robią się „dołeczki”. Ten objaw to zaciąganie przyczepów przepony.
Zapadają się przestrzenie między żebrami – tzw. wciąganie międzyżebrzy.
Może się zapadać dołek jarzmowy nad mostkiem, a także dołki pod- i nadobojczykowe.
➡ poruszanie skrzydełkami nosa
➡ stękanie
Jako jedyny objaw nie musi oznaczać duszności.
➡ w szpitalu pomiar saturacji (wysycenie hemoglobiny tlenem)
Dla rozpoznania zapalenia płuc istotne są również:
➡ kaszel, gorączka oraz ból w klatce piersiowej.
Lekarze oceniają dodatkowo czy jest to duszność wdechowa czy wydechowa, czy wydech jest wydłużony, jakie są zmiany osłuchowe (stetoskopem). Oceniamy przy tym również czynność serca. Wskaźnikiem nasilenia duszności jest też wynik gazometrii krwi (pobierana z opuszka palca).
Całościowy obraz
Jeżeli chodzi o infekcję wywołaną koronawirusem, to nie każda osoba, która jest zakażona, będzie miała duszność. Przebieg może być od bezobjawowego (osoba nie ma żadnych dolegliwości), poprzez mierne objawy (np. sam kaszel, stan podgorączkowy), po cięższy (duszność, bóle mięśni, złe samopoczucie). Jeśli zaobserwujecie problemy z oddychaniem (wymienione powyżej) + gorączkę – prawdopodobieństwo infekcji koronawirusem jest duże.
Należy wiedzieć, że pojedynczy objaw wcale nie musi oznaczać rozpoznania duszności. Liczy się zespół objawów (nie muszą być wszystkie wymienione obecne), wyniki badań, wywiad (to co opowie pacjent), a przede wszystkim badanie lekarskie.
Podobne objawy, różne rozpoznania:
Warto zaznaczyć, że przyczyną duszności jest nie tylko zapalenie płuc (jak w przypadku koronawirusa), ale też:
– zapalenie oskrzeli lub oskrzelików (np. RSV) u niemowląt
– zaostrzenie astmy oskrzelowej lub POChP
– odma opłucnowa, zatorowość płucna
– zaostrzenie niewydolności serca, zawał serca.
Nawet jeśli rozpoznanie przemawia za zapaleniem płuc, wcale nie jest to równoznaczne z zakażeniem koronawirusem. Przyczyn zapaleń płuc jest wiele: inne wirusy, pneumokoki, czy inne bakterie.
Podkreślam, że powyższe to tylko teoretyczne wskazówki, nie porada medyczna, w razie wątpliwości zawsze decyduje lekarz badający i leczący.
Więcej informacji o koronawirusie:
Kilkadziesiąt nowych pytań i odpowiedzi na temat koronawirusa znajdziecie w nowym poście: Koronawirus – medyczne odpowiedzi na wszystkie pytania.
Podstawowe informacje znajdziecie tutaj: Koronawirus z Chin – najważniejsze informacje. Bardziej szczegółowe zalecenia, odpowiedzi na pytania, szczegóły znajdziecie tutaj: Koronawirus w Polsce. Informacje dla rodziców
Obecnie na moim koncie na Instagramie i Facebook’u na bieżąco publikuję informacje o koronawirusie. Zapraszam do dołączenia.
Czy ten artykuł był dla Was pomocny? Myślę, że obecnie każdy Polak powinien znać te objawy, by wiedzieć jak rozpoznać duszność (więc potencjalnie zakażenie koronawirusem), ale też by czuć się pewniej w obecnej stresującej sytuacji. Jeśli się z tym zgadzasz – udostępnij dalej.
udostępnij:
podobne tematy:
Monika Działowska
Jestem lekarzem pediatrą, autorką tego medycznego bloga i książki „Zdrowy maluszek”.
Na co dzień mieszkam w Warszawie, pracuję w przychodni pediatrycznej.
Prowadzę szkolenia dla rodziców o zdrowiu dzieci.
Witam Cię na mojej stronie i zapraszam do lektury.
10 odpowiedzi na “Jak rozpoznać duszność – opis i filmy”
Pani doktor od 2 dni ja, mąż i 10letni synek odczuwamy ból w klatce piersiowej i kaszel suchy, uczucie jakby było coś ciężkiego na klatce piersiowej i piecze ciężej się oddycha i przez to częściej kaszleczy mamy się o co martwić?
Mąż nauczyciel był 1h w szkole w ubiegłym tygodniu spotkanie z dyrekcją,po za tym robi szybko zakupy,a my z synkiem jedyny kontakt to u rodziców moich na powietrzu z zachowaniem odległości (zawozilismy żywność rodzicom). Niestety osoby z grona rodziców pracują i mają kontakt z wieloma osobami na zmianie w firmie produkcyjnej,poza tym moja mama pracuje w szpitalu w Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym.
Ja i syn mamy hasimoto i alergie a ja skończyłam przyjmować antybiotyki na helicobacter. Jeśli ostatni kontakt mieliśmy w czwartek możliwe aby dziś były już pierwsze objawy wirusa?
Okres wylęgania (od kontaktu z chorym do pojawienia się objawów) wynosi od 2 do 14 dni. Tylko tyle mogę powiedzieć przez internet, reszta lekarz w czasie teleporady.
Szkoda, że nie wiedziałam tego, kiedy moje dziecko przechodziło zapalenie oskrzelików RSV.
Witam!
Pani dr ponownie dziękuję za praktyczny artykuł
Podobne zalecenia i uwagi usłyszałam od mojego pediatry- pulmonolaga.
Obecnie b.się martwię o mojego synka często chorującego. Mam pytanie czy obecnie gdyby wystąpił u niego męczący kaszel to muszę zaraz wzywać lekarza? ?
Proszę o odp
Mama Antosia przedszkolaka
Najpierw należy podać dziecku te leki, które pulmonolog zalecił w razie wystąpienia męczącego kaszlu. Jeśli nie będzie efektu do dyspozycji są teleporady w przychodniach.
Szkoda, że tego nie wiedziałam kiedy moje dziecko miało pierwsze napady astmy. Dopiero w szpitalu się dowiedziałam, że dziecko ma bardzo mocną duszność i że to przetrzymalam w domu. Od tej pory zawsze mam leki wziewne ze sobą.
Teleporada. Śmiech na sali. A przepraszam że zapytam zapalenie ropne gardła lekarz tez przez teleporade odgadnie? To żart.
Witam,
Informacji o koronawirusie jest mnóstwo, aczkolwiek jednak za mało. Jak wiadomo jest ogromny problem na rynku z środkami do dezynfekcji, jestem Specjalistą ds. BHP i codziennie dostaję pytania związane z dezynfekcją stanowiska pracy oraz łaźni zakładowej. I tu moje pytanie jakimi środkami można dezynfekować powierzchnię m in. biurek, klamek, kafelek w umywalni-wiadomo środki na bazie alkoholu min. 65 procent (brak wszędzie na stanach magazynowych) ale czy urządzeniami parowymi-myjkami parowymi- nie dałoby rady? Co z roztworami chloru?
Z góry dziękuje na odpowiedź i pomoc
Przykro mi, ale akurat takimi kwestiami się nie zajmuję. Chcielibyśmy, żeby były oficjalne wytyczne na ten temat, ale może uda się je zdobyć na jakiś stronach/blogach/forach pracowników BHP i epidemiologów?
Bardzo dziękuję za wpis!!! Przechodzimy infekcje, wczoraj wieczorem syn skarżył się na duszność, a że mamy upały potrzebowałam objawów niezależnych, by niepotrzebnie nie panikowac. Pokazane filmy bardzo mi pomogły. Dziękuję!