Jak zniszczyć nóżki swojemu dziecku - cz. I - PEDIATRA NA ZDROWIE

CHODZIK

Choć kolorowe, modnie prezentowane w reklamach i kuszące do zabawy – są wrogiem nr 1 rozwoju chodu, postawy i bezpieczeństwa maluchów.

Dziecko zacznie prawidłowo chodzić, kiedy będą na to gotowe: KOŚCI + STAWY + MIĘŚNIE + MÓZG. Każdy maluch osiągnie to w swoim tempie. Czasem nawet im dłużej się do chodzenia przygotowuje, tym lepiej, sprawniej, bezpieczniej będzie chodził i biegał.

Kusi Ciebie/ babcię/ ciocię, żeby “szybciej go nauczyć chodzić”? “A może by mu tak trochę pomóc?”, “Inne dzieci w jego wieku już biegają, trzeba go szybciej podszkolić”?

A kojarzysz na placach zabaw maluchy “dziwnie” chodzące? Ile dzieci znajomych musiało być rehabilitowanych z powodu wzmożonego lub obniżonego napięcia mięśniowego? Dlaczego tak dużo młodzieży ma wady kręgosłupa, a dzieci wady stóp?

Właśnie nieprawidłowości w pielęgnacji dziecka w pierwszych 1-2 latach życia mają kluczowe znaczenie.

Aby dziecko chodziło, wszystkie cztery elementy (kości, stawy, mięśnie i mózg) muszą dojrzeć i dorosnąć. Stopniowo. Mięśnie muszą być silne (dzięki raczkowaniu i podnoszeniu się przy meblach). Kręgosłup wzmocnić dzięki dźwiganiu główki i samodzielnemu siadaniu (bez podparcia rodziców, bez okładania poduszkami). W stopie musi zaniknąć odruch chwytny (u niemowląt po dotknięciu podeszwy paluszki się zacisną), itd. Każdy element i etap nauki chodzenia jest bardzo ważny i żaden z nich nie powinien być pomijany lub przyspieszany.

Chodziki blokują większość z potrzebnych etapów. Dzieci czasem w nich wiszą, odpychają się samymi paluszkami, nie obciążają mięśni (co jest potrzebne), prawidłowo się nie odwracają, nie mogą kucnąć. Dodatkowo warto wiedzieć, że upadanie dziecka na pupę (a potem samodzielne wstawanie) jest bardzo zdrowe dla układy ruchu, nie powinno się tego unikać. Chodziki uniemożliwiają i tę czynność.

 

Widać jak stopa układa się “do środka”

 

Krzywe stópki, nieprawidłowe ułożenie kolan

 

Dziecko wisi w powietrzu, kształtuje chód na palcach zamiast na całej stopie

 

Jednym słowem: nie kupuj, nie przyjmuj po kimś, nie dawaj w prezencie chodzików. Jeśli Ty otrzymasz sprzedaj;) lub wymień na rowerek biegowy, który w przyszłości będzie cudowną zabawką i pomocą w rozwoju dziecka.

Przeczytaj także drugą część Jak zniszczyć nóżki swojemu dziecku – cz. II.

Może Cię zainteresować również:
By dziecko nie miało wady wzroku
DHA dla każdego niemowlaka
Co roczne dziecko robić powinno