Mąka ziemniaczana na pupę to dobry pomysł?
Jednym z bardziej popularnych sposobów dbania o skórę niemowląt są zasypki z mąki ziemniaczanej lub kąpiele w krochmalu. Polecane głównie przy odparzeniach okolicy pieluszkowej, ale również w codziennej pielęgnacji skóry dziecka.
Mimo, że mąka ziemniaczana wydaje się bardzo naturalnym rozwiązaniem – bez dodatku konserwantów, barwników, łatwo dostępna i tania, to niestety nie nadaje się dla każdego dziecka i nie w każdej sytuacji.
Uczulenia
W ostatnich latach alergolodzy coraz więcej mówią o tzw. „przezskórnej drodze uczulenia”. Wielokrotny kontakt skóry z alergenem (ziemniakiem), zwłaszcza w miejscu uszkodzonych powierzchni (odparzenia), może się przyczyniać do wystąpienia alergii na ziemniaka u dziecka.
Jednocześnie warto pamiętać, że złożone kosmetyki o niezbyt dobrym składzie również mogą dziecko uczulać. W razie wystąpienia uczulenia łatwiej jednak odstawić taki kosmetyk niż wyeliminować na stałe ziemniaki z diety.
Bakterie i grzyby
Wspomniane zasypki oraz kąpiel w krochmalu często zalecane są w przypadku pieluszkowego zapalenia skóry. Problem w tym, że w jego przebiegu zwykle występuje nadkażenie grzybami – drożdżakami i/lub bakteriami. Mąka ziemniaczana to głównie węglowodany czyli cukry, które są doskonałą pożywką dla tych patogenów.
Jeśli pomyślimy o okolicy pieluszkowej, gdzie jest: mokro + ciepło + cukier to zobaczymy najlepszą pożywkę na świecie dla bakterii i grzybów. Jedynie solidne wietrzenie po umyciu tej okolicy (ewentualnie dodatkowo lecznicze maści przepisane przez lekarza) dadzą skórze ukojenie.
Zaznaczę, że stosowanie tej mąki na zdrową, niezmienioną skórę – profilaktycznie, żeby odparzenia nie powstały – nie powinno zaszkodzić.
Może Cię interesować również:
5 faktów, których nie wiesz o karmieniu piersią
Nie całuj dziecka w usta! Dlaczego?
Na spacer w nosidle? To szkodzi dziecku
udostępnij:
Monika Działowska
Jestem lekarzem pediatrą, autorką tego medycznego bloga i książki „Zdrowy maluszek”.
Na co dzień mieszkam w Warszawie, pracuję w przychodni pediatrycznej.
Prowadzę szkolenia dla rodziców o zdrowiu dzieci.
Witam Cię na mojej stronie i zapraszam do lektury.
7 odpowiedzi na “Mąka ziemniaczana na pupę to dobry pomysł?”
Dobrze wiedzieć to myśl, że jak czasem użyje to się nic nie stanie.
Ciekawy artykuł, jak pozostałe na Pani stronie. Moje odkrycie 2019r 😉
Mam nadzieję, że w 2020r nie zawiodę 😉
nie jestem przekonana..
You might have heard some people (even medical professionals) say that cornstarch makes yeast-based rashes worse. And older study published in the journal Pediatric Dermatology found that cornstarch was shown to minimize and protect against irritation from friction, and did not enhance the growth of yeast on human skin. A recent study published in the Journal of Drugs in Dermatology used cornstarch in conjunction with a natural cream to test it’s effectiveness as a barrier and found that it was over 70 percent effective with no adverse affects.
Owszem, efekt przeciw odparzeniom jest. Kwestia ewentualnej stymulacji alergii nie była podejmowana w tym badaniu. Poza tym od tamtego czasu wiele nowych doniesień się pojawiło.
Posłuchałam babcinych rad i zastosowałam kiedyś zasypkę ze skrobi ziemniaczanej na zmianę skórną pupy u mojego maluszka…katastrofa, stan jego skóry znacznie się pogorszył, a ze zmianami skórnymi walczyłam jeszcze ponad 2 tygodnie, tyle że już pod nadzorem dermatologa dziecięcego
Bardzo dobre.