Wpływ smogu na rozwój dziecka

7 listopada 2019

Wraz z rozpoczęciem okresu jesienno-zimowego powraca problem smogu. Dlaczego dzieci są w grupie najbardziej narażonej na negatywny wpływ zanieczyszczeń powietrza?

 • Mają mniej rozwinięte naturalne bariery ochronne organizmu m.in.: śluzówkę nosa i jelit, barierę krew-mózg, substancje ochronne na powierzchni pęcherzyków płucnych.
 • Ich narządy są w procesie rozwoju i wzrostu, a zanieczyszczenia powietrza mogą zaburzyć ich prawidłowy rozwój.
 • Oddychają dwa razy szybciej niż dorośli. Dodatkowo najwięcej zanieczyszczeń znajduje się nisko (cząstki smogu opadają na dół) – na wysokości ich dróg oddechowych .

Wpływ na układ odpornościowy

czytaj też: Wakacyjna apteczka dla dziecka

Kiedy zanieczyszczenia powietrza dostaną się do organizmu dziecka, mogą nasilać lub stymulować objawy infekcji (kaszel, katar, zaczerwienione spojówki). Drobny pył ze smogu (podobnie jak dym papierosowy) osiada na śluzówce i rzęskach dróg oddechowych, przez co utrudnione jest ich oczyszczanie, a tym samym ochrona przed wirusami i bakteriami. Osłabiając te mechanizmy obronne, dziecko staje się bardziej podatne na choroby w okresie jesienno-zimowym (zwłaszcza jeśli ma alergię lub astmę).

Wpływ na układ oddechowy

Złej jakości powietrze zaostrza infekcje dróg oddechowych oraz wpływa negatywnie na rozwój płuc. Badania pokazują, że pojemność płuc dzieci żyjących w najbardziej zanieczyszczonych miastach może zmniejszyć się nawet o 20%. Zanieczyszczenia, m.in. tlenki azotu (pochodzące głównie z rur wydechowych samochodów) zostały uznane za przyczynę wzrostu zapadalności na alergie wziewne, astmę oskrzelową oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Wpływ na ośrodkowy układ nerwowy

Dzieci narażone na duże stężenia toksycznych związków występujących w powietrzu mogą mieć problemy z pamięcią krótkotrwałą oraz koncentracją (płuca słabiej utlenowują krew, więc mniej tlenu dostarczone jest do mózgu). Ma to znaczący wpływ na funkcje poznawcze (pamięć, uwaga, „bystrość”, myślenie) oraz rozwój neurologiczny dziecka. W związku z tym obserwuje się większe problemy w nauce oraz mniejszy współczynnik IQ. Szokujący jest fakt, że nawet u kilkuletnich mieszkańców najbardziej zanieczyszczonych miast potwierdzono obecność w mózgu białek charakterystycznych dla rozwoju choroby Alzheimera.

Każdy rodzic myśli o tym, żeby zapewnić swojemu dziecku jak najlepszą przyszłość. Jesteśmy coraz bardziej świadomi, że nie ma bezpiecznej i zdrowej przyszłości dla naszych dzieci bez zapewnienia im czystego powietrza na co dzień. Warto zadać sobie pytanie: „Co robię dla czystego powietrza? Co robię dla przyszłości swoich dzieci?”. Liczą się małe ekologiczne kroki podejmowane każdego dnia, ponieważ stan powietrza to nasza wspólna odpowiedzialność.

____________________
Artykuł powstał we współpracy z Fundacją Lubimy Działać w ramach akcji społecznej #oddechmotyla. Zapraszamy do udziału już 14. listopada.
Za pomocą symbolicznego zdjęcia w mediach społecznościowych wyrażamy wspólną prośbę o czyste powietrze dla przyszłych pokoleń, więcej w wydarzeniu na FB.

Pamiętaj, że udostępniając artykuły o wpływie smogu na nasze zdrowie rozpowszechniasz wiedzę o szkodliwości zanieczyszczeń powietrza, a świadomi ludzie lepiej będą mogli o nie zadbać.

Może Cię zainteresować również:
Jaki związek ma smog i chustonoszenie?
Jak ograniczyć wpływ smogu w przedszkolach?
Najgorsze pomysły na prezent dla dziecka.

udostępnij:

5 odpowiedzi na “Wpływ smogu na rozwój dziecka”

 1. egni90 pisze:

  Nie ma też co przesadzać, wiele rzeczy nam szkodzi, żyć jakoś trzeba.

 2. Ja pisze:

  Moje dziecko ma astmę, jak tylko zrobi się zimniej to dostaje strasznego kaszlu na spacerach. Bardzo słabo z tym smogiem.

 3. Maja pisze:

  Jak w niektóre dni wychodzę na dwór i czuję cały ten smród spalin to w ogóle odechciewa mi się spacerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Monika Działowska

Jestem lekarzem pediatrą, autorką tego medycznego bloga i książki „Zdrowy maluszek”.

Na co dzień mieszkam w Warszawie, pracuję w przychodni pediatrycznej.

 Prowadzę szkolenia dla rodziców o zdrowiu dzieci.

Witam Cię na mojej stronie i zapraszam do lektury.

SZUKAJ PO TAGACH

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco

CZYTAJ RÓWNIEŻ

34

Usuwałam kleszcza, kawałek pozostał w skórze. Co teraz?

Zostawić w skórze czy koniecznie usunąć? Można to robić w domu?

21

Profilaktyczne odrobaczanie dzieci

Czy łatwo zarazić się pasożytami? Leczyć owsiki i lamblie profilaktycznie?

1

Jak długo mocz może czekać na badanie?

Jak szybko go dostarczyć na badanie, czy musi stać w lodówce?

47

PIMS – TS. Zespół pocovidowy u dzieci

Co to jest PIMS, zespół pocovidowy u dzieci? Jakie są przyczyny, objawy i leczenie?