Najgorsze pomysły na prezent dla dziecka - PEDIATRA NA ZDROWIE

Dzień Dziecka się zbliża, sklepy prześcigują się w reklamach zabawek i akcesoriów dla maluchów. Kuszą kolory i dźwięki, co sezon moda na coś nowego. Czy jednak wszystkie są bezpieczne i zdrowe dla dzieci? Przedstawiam Wam te, których lepiej nie kupować oraz propozycje co w zamian wybrać.

  1. Uchwyt na tablet do wózka

Czyż świat wokół nas nie jest wystarczająco kolorowy, różnorodny i atrakcyjny, żeby zaciekawić dziecko? Jeśli potrzebuje tabletu nawet na spacerze, to do jedzenia i mycia zębów pewnie też. Przeczytaj dlaczego Smartfon jest wrogiem naszych dzieci i nie używaj go w wózku.

Inna propozycja od PEDIATRA NA ZDROWIE:

Jeśli dziecko niechętnie jeździ w wózku połóż go na brzuszku i odsłoń widoki. Nie dość, że będzie się czuł jak rajdowiec, to jeszcze poćwiczy dźwiganie główki i wzmocni kręgosłup, co jest bardzo zdrowe.

2. Chodzik, pchacz, szelki do nauki chodzenia

Gadżety do odstrzału. Nie przyjmujcie nawet w prezencie;) Więcej na temat chodzików przeczytacie w artykule Jak zniszczyć nóżki swojemu dziecku cz. I.
W skrócie rzecz ujmując – używanie tych akcesoriów może powodować:
– skrzywienie kręgosłupa
– wady stóp, kolan i bioder
– ucisk krocza
– nieprawidłowy, mniej stabilny chód
– nieumiejętność prawidłowego upadania i wstawania
Zaburzenia te mogą się ujawnić dopiero za jakiś czas, nie od razu.
– urazy, a nawet upadki ze schodów w jeżdżącym chodziku.

Nie dajcie sobie wmówić, że lepsze szelki niż „uczenie chodzenia” trzymając dziecko za ręce. Dla rodzica na pewno (która mama nie ma bólu kręgosłupa). Dziecka jednak nie powinno się prowadzać ani za ręce, ani z szelkami. O tym przeczytasz więcej tutaj.

Inna propozycja od PEDIATRA NA ZDROWIE:

Wstrzymaj się kilka miesięcy, a gdy tylko malec zacznie sprawnie chodzić kup mu dwukołowy rowerek biegowy. Fantastycznie wspiera rozwój stawów, poczucie równowagi, przestrzeni, prędkości oraz kondycję dziecka (i goniących go rodziców;).

3. Zabawki fast food’y.

Dla dziecka świat jest taki, jakim pokażą go dorośli. Jeśli hamburgery będą super fajne, pyszne, każdy chce się nimi choćby bawić, to coraz bardziej je będą lubić i się ich domagać (a nie muszę przecież mówić jak bardzo niezdrowe są. Doniesienia mówią, że zawierają nawet rakotwórcze substancje).

Inna propozycja od PEDIATRA NA ZDROWIE:

Zamiast hamburgerów i frytek – owoce i warzywa (zabawki-magnesy) z przesłaniem: to one są fajne, pyszne, kolorowe, można je kroić i nazywać. Warto dzieci z nimi oswajać, bo te naturalne są nośnikiem zdrowia.

4. Huśtawka skoczek

Sprawa ma się podobnie jak z chodzikiem. Dziecko nieprawidłowo się odpycha (od palców), miednica nie jest właściwie obciążona, kręgosłup nie ma odpowiedniej amortyzacji, krocze jest uciśnięte.

Inna propozycja od PEDIATRA NA ZDROWIE:

Alternatywą jest zwykła chuśtawka lub… platforma. Wspaniale wspomaga czucie głębokie, kontrolę ruchów, koordynację, równowagę, przewidywania oraz precyzję ruchów swojego ciała. Jest też super frajdą i dla niemowlaków i starszych dzieciaków.

5. Słodycze

Dlaczego są złe?
– psują zęby,
– mają bardzo dużo konserwantów i barwników, które mogą wywoływać lub zaostrzać alergię,
– dzieci jedzące słodycze („puste kalorie”) jedzą mniej wartościowych posiłków,
– ich amatorzy mogą byc otyli, w przyszłosci mieć cukrzycę, nadcisnienie, choroby serca, nowotwory.

Wiem, że czasem wydają się wygodnym prezentem, jako niedrogi, mały podarunek. Mam jednak alternatywę:

Inna propozycja od PEDIATRA NA ZDROWIE:

Małe paczki puzzli. Kosztują od kilku złotych, można mieć w domu zapas i rozdawać zamiast paczek żelek 😉

Oto jeszcze kilka innych zabawek i gadżetów, które moim zdaniem warto omijać:

Wiaderko do kąpieli niemowląt

Nie wiem w czym miałoby być lepsze od wanienki: dziecko nie może się ruszać, łatwiej może się podtopić, rodzic podtrzymuje malucha za głowę – co oczywiście jest bardzo niewygodne i niezdrowe.

Leżaczki Rock ‚n Play

W tych leżaczkach śmiertelnym wypadkom (uduszeniu lub wypadnięciu) uległo co najmniej 10 niemowląt. Ostatni w marcu 2019r. Leżaczki te są absolutnie zakazane.

Ozdoby dla dzieci na klej

Mimo, że produkowane z myślą o najmłodszych (chińskie prawdopodobnie bez specjalnych wymogów), mogą uczulać, powodować zmiany skórne, zdejmowane czasem odchodzą razem z naskórkiem.
Czyż maluszki nie są najpiękniejsze same w sobie i nie wymagają tylu ozdób?!

Kiedy myślimy o zabawkach i gadżetach przeznaczonych dla dzieci wydaje się, że skoro są stworzone dla najmłodszych, to na pewno są bezpieczne. Tymczasem producenci tworzą po prostu atrakcyjne (według nich) produkty, często nie przywiązując wagi do wielu ważnych kwestii. Świadomi rodzice umieją jednak mądrze wybierać.

Niech ten Dzień Dziecka będzie dla maluchów radosny, tylko wcześniej niech nie zapomną o Dniu Matki 😉

A Wy jakie inne wartościowe prezenty polecacie?

Może Cię zainteresować również:
10 prostych kroków by niejadek zaczął jeść
Sposoby na ząbkowanie okiem pediatry
Dziecko z “bostonką”. Kiedy może wrócić do przedszkola?