By dziecko nie miało wady wzroku
W Polsce 20% przedszkolaków ma wady wzroku, które wymagają korekcji. Jest to więc problem, który dotyka dużą grupę maluchów.
W artykule pt. “Jak oświetlenie wpływa na wzrok dziecka?” opisałam jeden z czynników, który ma znaczenie dla oczu. Poniżej przedstawiam zalecenia jak w różny sposób dbać o wzrok:
DIETA, WITAMINY
- Witamina D, przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym (sprawdź prawidłowe dawki tutaj). Badania mówią, że niektóre wady wzroku, np. krótkowzroczność, występują częściej u osób z niedoborem witaminy D3.
- DHA w diecie lub suplementacji. Działa korzystnie na siatkówkę oka poprawiając m. in. ostrość wzroku (przeczytaj także: DHA dla każdego niemowlaka).
- Dużo zielonych roślin liściastych (o ile uda Ci się szkraba na nie namówić;): natka pietruszki, koperek, szczypiorek, szpinak, jarmuż, brokuły, cukinia, brukselka, zielony groszek. Zawierają one dużą ilość luteiny, która chroni naczynia włosowate (te najdrobniejsze) siatkówki (najważniejsza część oka) oraz zabezpiecza oczy przed szkodliwym działaniem promieni UV.
OŚWIETLENIE
- Zadbaj o zaciemnienie pokoju dziecka w czasie snu. Nie pozwól, by spało całą noc przy zapalonej lampce lub projektorze (więcej tutaj).
- Wpłynie to dobrze również na jego wzrost (o tym już niedługo w kolejnym artykule).
- Nie pozwalaj dziecku bawić się/ czytać przy słabym oświetleniu. Upewnij się, że wszystkie pomieszczenia w domu są prawidłowo doświetlone.
- Najlepiej czytać przy świetle dziennym. Tak przygotuj miejsce czytania i pisania, by nie zasłaniać okna swoim ciałem lub piszącą ręką.
MULTIMEDIA (komputer, telewizor, komórka)
- Zalecana odległość od monitora komputera to minimum 70 cm. Siedząc przed nim wyprostuj rękę przed sobą. Jeśli musisz ją zgiąć, bo się nie mieści, to znaczy, że siedzisz za blisko.
- Jeśli oczy są wysuszone (szczypią/pieką), należy je nawilżać kroplami.
- Przerwy w czytaniu/rysowaniu/używaniu multimediów. Zachęć, by choć na chwilę zamknęło oczy, pomrugało powiekami, spojrzało w różne kierunki, a także na zmianę na bliskie i oddalone przedmioty (np. na swoją rękę i przez okno). Najlepiej byłoby robić przerwy co pół godziny.
- Pamiętaj: dzieci w 1rż w ogóle nie powinny używać mediów elektronicznych. W kolejnych latach również jak najmniej (powiązania z występowaniem takich zaburzeń jak: autyzm, zespół Aspergera, opóźniony rozwój mowy, ADHD).
Należy pamiętać, że jest wiele czynników, które również wpływają na ewentualne wystąpienie wady wzroku, np. skłonności genetyczne, dodatkowe choroby. Wpływ naszego otoczenia i zachowania są jednak niezwykle istotne.
Podsumowując, natura jak zwykle jest dla nas najzdrowsza. Korzystajcie więc jak najwięcej ze światła dziennego, zdrowej żywności oraz przestrzegajcie powyższych zaleceń pediatrynazdrowie, by uniknąć wad wzroku u dzieci. Wprowadźcie te wskazówki jak najszybciej, gdyż już w okresie dojrzewania gałka oczna uzyskuje wielkość, kształt i czynność oka osoby dorosłej. Po tym czasie trudno będzie wpłynąć jeszcze na oczęta naszych pociech.
Może Cię zainteresować również:
DHA dla każdego niemowlaka
Usuwałam kleszcza, kawałek pozostał w skórze. Co teraz?
Ibuprofen nie zawsze bezpieczny
udostępnij:
podobne tematy:
Monika Działowska
Jestem lekarzem pediatrą, autorką tego medycznego bloga i książki „Zdrowy maluszek”.
Na co dzień mieszkam w Warszawie, pracuję w przychodni pediatrycznej.
Prowadzę szkolenia dla rodziców o zdrowiu dzieci.
Witam Cię na mojej stronie i zapraszam do lektury.
5 odpowiedzi na “By dziecko nie miało wady wzroku”
Przeraża mnie jak dziecko reaguje już teraz na telefon, który zawsze jest gdzieś w pobliżu, jak dorośnie pewnie będzie wiedziało już jak używać…
Też uważam, że niemowletom nie powinno się włączać telewizora i tableta.
Teoria swoje, a praktyka jest jaka jest i wiekszosc rodzicow i tak „pozbywa” sie swoich dzieci dajac im w reke telefon lub tablet. Wspolczuje dzieciakom….
Moja mama zawsze mówiła, żeby czytać przy lampce, żeby było lepsze oświetlenie. Tak powtarzam też swoim dzieciom.
Ciekawy artykuł.