Suplementacja witaminy D - dawki - PEDIATRA NA ZDROWIE

Jedno z najczęściej zadawanych pytań przez mamy dzieci po ukończeniu roczku. Jaką dawkę witaminy D podawać dziecku?

Odpowiedź poniżej:

Uwagi:

– Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym powinny otrzymać odpowiednią dawkę łącznie z diety oraz suplementacji.

– Tran również zawiera witaminę D. Najczęściej ok. 10 µg = 400j.m. / zalecaną dawkę preparatu. Zwykle jest to więc niewystarczająca ilość.

– Witamina D rozpuszcza się w tłuszczach, nie w wodzie. Najlepiej więc przyjmować ją w trakcie lub tuż po posiłku. Można nałożyć na łyżeczkę, można nakropić/wycisnąć bezpośrednio do jamy ustnej lub na porcję jedzenia. Lepiej odstąpić od częstej praktyki podawania witaminy np. na przewijaku przed snem (jeśli nie jest to w krótkim czasie po jedzeniu).

– Na etykietach polskich produktów dawka witaminy D najczęściej podawana jest w jednostkach międzynarodowych (j.m.), co w języku angielskim nazywane jest international unit (IU).

Inną używaną jednostką jest mikrogram µg. Przelicznik wynosi:

1ug=40j.m.=40IU

– Uwaga: możesz poprosić swojego pediatrę o wypisanie recepty na witaminę D w kroplach. Dwa preparaty są dostępne wtedy w cenie 3,20zł i 4,90zł.

– Jeśli noworodek lub niemowlę miewa bóle brzuszka, można zastosować witaminę D w kroplach, zamiast kapsułek twist-off. Zdarza się, że olej zawarty w kapsułkach powoduje te dolegliwości.

W tabeli przedstawiono właściwie wszystkie grupy wiekowe. Kto z nas powinien przyjmować witaminę D?

W badaniach stwierdzono, że ponad 90% Polaków ma niedobory witaminy D. Osoby, które nie potwierdziły jej prawidłowego stężenia w surowicy krwi, z wysokim prawdopodobieństwem potrzebują uzupełnienia niedoborów. Zalecane dawki są bezpieczne, a ich zastosowanie pomoże zapobiec bardzo wielu schorzeniom, m.in. krzywicy, osteoporozie, cukrzycy, niektórym chorobom autoimmunologicznym i nowotworowym, a także depresji.

Może Cię interesować również:
10 prostych kroków by niejadek zaczął jeść
Otulanie i spowijanie – hit czy kit?
O tym, czego Asia długo żałowała.