Nietolerancja laktozy i alergia na białko mleka

22 kwietnia 2020
nietolerancja laktozy i alergia na białko mleka krowiego

Kiedy u niemowląt pojawiają się zmiany skórne, nietypowe stolce czy bóle brzuszka, mamy często (zazwyczaj słusznie) zastanawiają się czy nie jest to alergia na białko mleka krowiego lub nietolerancja laktozy. Te dwie choroby często są ze sobą mylone, podczas gdy są zupełnie odmiennymi jednostkami chorobowymi i inaczej się w nich postępuje. 

czytaj też: Twój pracodawca zapłaci za karmienie piersią

NIETOLERANCJA LAKTOZY

Laktoza jest dwucukrem, który znajduje się w mleku:
– kobiecym
– ssaków (krowim, kozim, owczym),
– modyfikowanym,
– produktach mlecznych (jogurty, sery, kefiry, śmietana, masło).

Cukier ten musi zostać rozłożony do cukrów prostych (glukozy i galaktozy), żeby mógł się wchłonąć. Do tego potrzebny jest enzym – laktaza. W nietolerancji laktozy właśnie laktazy brakuje.

Wówczas dwucukier nie jest trawiony i wchłaniany, tylko zostaje w jelitach (powodując zatrzymanie wody, a następnie biegunkę). Bakterie jelitowe fermentują (rozkładają) laktozę wytwarzając przy tym duże ilości gazów (stąd wzdęcia, bóle brzucha i kolki). 

Niemowlęta

U niektórych niemowląt niedojrzały jeszcze układ pokarmowy nie wytwarza wystarczającej ilości laktazy, by strawić całą laktozę z mleka (czy to kobiecego czy modyfikowanego). 

Część ulega więc fermentacji zamiast trawieniu, zwiększając produkcję gazów i powodując: wzdęcia, odgłos przelewania, bóle brzuszka, kwaśne, pieniste, „strzelające” stolce. Mimo uciążliwych objawów, zwykle dziecko prawidłowo przybiera na masie ciała (nie powoduje to istotnych zaburzeń wchłaniania). 

Dzieci KP

Jeśli lekarz rozpozna (po badaniu i objawach) nietolerancję laktozy, może zalecić podawanie przed każdym karmieniem kropelek z laktazą – Delicol, Kolzym. Trzeba wiedzieć, że preparaty te mają słodki smak (w składzie mają również cukry), co uspokaja niemowlęta. Czasami jest to jedyny powód, dla którego ten preparat działa, a nie dlatego, że dziecko faktycznie miało nietolerancję laktozy. 

Dzieci karmione MM

Dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym (MM) pediatra może zalecić czasowe przejście na MM bez laktozy (ale nie na stałe, bo jest wartościowym składnikiem) lub podawanie dotychczasowego mleka, tylko razem z preparatem laktazy. 

UWAGA!

  1. Z powodu nietolerancji laktozy nie odstawiamy dzieci od piersi! Podajemy preparat laktazy i dalej karmimy piersią. 
  2. Przejście mamy na dietę bezlaktozową lub bezmleczną nic nie da. Stężenie laktozy w mleku z piersi jest stałe (ok. 6-7g/100ml), niezależnie od jej diety. 

Warto pamiętać, że nie zawsze przyczyną kolki jest nietolerancja laktozy. Przyczyną może być też nadmiar połykanego powietrza w czasie karmienia, zmiana mikroflory jelitowej, alergia na białko mleka krowiego (o tym niżej) lub po prostu niedojrzałość układu pokarmowego. Jako przyczyny “kolkowego płaczu” upatruje się też nadmiar bodźców wokół dziecka oraz palenie tytoniu przez matkę.

Dodatkowo

Przejściowa (tylko na jakiś czas) nietolerancja laktozy może wystąpić też u dzieci starszych, np. po biegunce. Zniszczone w trakcie infekcji kosmki jelitowe nie wytwarzają laktazy. Dlatego też w czasie biegunki czasami zalecamy dzieciom odstawienie produktów mlecznych lub spożywanie preparatów bezlaktozowych. Po pewnym czasie kosmki jelitowe się regenerują i z powrotem produkują laktazę. Dzieci karmionych mlekiem mamy nie odstawiamy od piersi, ma ono substancje lecznicze, które pomagają zwalczyć biegunkę. Na ten czas można zastosować preparat laktazy, jeśli lekarz tak zaleci.

Starsze dzieci i dorośli

W Polsce u około 30% populacji powyżej 5. roku życia występuje tzw. dziedziczny niedobór laktazy (tzw. hipolaktazja typu dorosłego). Jest zaburzeniem dziedzicznym, dlatego czasem rodzic mówi, że w dzieciństwie miewał biegunki/ bóle brzucha/ wzdęcia po spożyciu mleka, a teraz u jego kilku/kilkunastoletniego dziecka zaczynają się pojawiać podobne objawy. Wynika to z “zanikania laktazy”, czyli coraz mniejszej jej produkcji. Zwykle taka osoba nie musi zupełnie unikać mleka tylko wypijać go mniej (ból brzucha po zupie mlecznej, ale po kawie z dodatkiem mleka już nie) lub zastąpić go produktami mlecznymi o mniejszej zawartości laktozy, np. serek wiejski, śmietana, kefir, ser żółty.

Zawartość laktozy w 100 g wybranych produktów mlecznych:

  • mleko krowie – 4,6 do 4,9
  • mleko kozie – 4,4
  • mleko owcze – 5,1
  • jogurt – od 4,6 do 5,0
  • kefir – 4,1
  • maślanka – 4,7
  • serwatka – 5,1
  • sery żółte – 0,1
  • sery białe – od 2,9 do 3,1
  • ser typu „Feta” – 1,0
  • serek homogenizowany – od 2,0 do 2,9
  • serek ziarnisty (wiejski) – 3,3
  • ser topiony – 1,0
  • śmietana, śmietanka – od 3,1 do 4,0
  • mleko kobiece – 5,5 do 7,5
  • produkty “bez laktozy” –  poniżej 0,5 (niekoniecznie 0)

Natomiast….

ALERGIA NA BIAŁKO MLEKA KROWIEGO (BMK)

W tym przypadku mówimy o uczuleniu na białko (reakcja immunologiczna organizmu na alergen), a nie o trudności w trawieniu białka w jelicie i jego fermentacji (jak laktoza). 

Objawami u niemowląt najczęściej są: 

👉zmiany skórne, atopowe zapalenie skóry – AZS (tego nie będzie w nietolerancji laktozy, ponieważ jej istotą są tylko zmiany w układzie pokarmowym).

👉 zaburzenia układu pokarmowego: wymioty, refluks, krew lub śluz w stolcu, zaparcia, biegunka, kolka, wzdęcia, bóle brzucha.

Objawy napisane pogrubioną czcionką są typowe dla alergii na BMK, a kursywą – wspólne dla alergii i nietolerancji laktozy. 

Rzadziej mogą występować też bardziej nasilone objawy i z różnych układów (katar, kaszel, wstrząs anafilaktyczny). 

Jak leczyć?

Skoro mierzymy się z alergią, to głównym sposobem jest unikanie alergenu, czyli eliminacja białek mleka krowiego z diety. 

Dzieci KP

Alergeny pokarmowe przechodzą z układu pokarmowego matki do jej krążenia systemowego, limfatycznego i gruczołu piersiowego. Im więcej mama zje mleka krowiego, tym więcej alergenu może być w jej mleku (inaczej niż w przypadku laktozy, której stężenie w mleku mamy jest stałe niezależnie od diety). W związku z tym eliminacja mleka z diety matki zmniejsza ilość tego alergenu w mleku z piersi.

Jeśli więc lekarz stwierdzi u dziecka alergię na BMK może zalecić mamie ograniczenie spożycia nabiału lub zupełną jego eliminację (w zależności od nasilenia objawów u dziecka). 

Aby zupełnie wyeliminować to białko z diety (rzadko jest to konieczne), nie można jeść i pić:

  • mleka krowiego (również do kawy),
  • nabiału: sery, jogurty, kefiry, maślanki, śmietany, itp.,
  • kaszek mlecznych,
  • masła, margaryny zawierającej serwatkę,
  • słodyczy i deserów z mlekiem lub mlekiem w proszku,
  • pieczywa z dodatkiem mleka,
  • zup zaprawianych mlekiem/śmietaną,
  • sosów zawierających dodatek mleczny,
  • mleka koziego/ owczego (występuje alergia krzyżowa z mlekiem krowim, czyli też mogą być objawy alergii na BMK).

Taką dietę eliminacyjną u mamy stosujemy zwykle tylko przez jakiś czas (ok. 2-4 tygodnie). W tym czasie obserwujemy, czy zmiany skórne i inne objawy ustępują. Następnie wracamy do normalnej diety i ponownie obserwujemy stan dziecka. Jeśli widać wyraźną korelację mama je nabiał -> są objawy, mama nie je nabiału -> ustępują objawy, to prawdopodobne jest potwierdzenie rozpoznania alergii na BMK u dziecka. Oczywiście Wasz pediatra może zalecić inne postępowanie. 

Warto wiedzieć, że uczulać dziecko mogą też inne alergeny, ale u niemowląt najczęściej występuje uczulenie na tylko 1 alergen, np. BMK albo jajo czy cytrusy, rzadziej na kilka naraz. Wskazania do bardzo restrykcyjnej diety mamy (bez wielu różnych pokarmów naraz) są rzadkie. 

UWAGA!!!

  1. Nie zaleca się stosowania tzw. “diety matki karmiącej” na zapas. Konkretne składniki wykluczamy dopiero, gdy u dziecka pojawiają się objawy i lekarz tak zaleci. 
  2. Alergia na BMK u dziecka nie jest od razu wskazaniem do odstawienia piersi! Najpierw eliminujemy nabiał u mamy. Dopiero brak efektu i bardzo nasilone objawy mogą skłaniać do przejścia na odpowiednie MM.

Dzieci karmione MM

W razie wystąpienia alergii na BMK lekarz może zalecić zmianę mleka na tzw. hydrolizaty o znacznym stopniu hydrolizy (Bebilon pepti/Nutramigen).

Preparaty z rozszerzeniem “HA” (HypoAlergiczne) są używane tylko w zapobieganiu alergii (gdy rodzice mają uczulenia), nie leczeniu. 

Nie zaleca się stosowania preparatów sojowych w alergii na BMK, gdyż u tych dzieci istnieje duże ryzyko nadwrażliwości na białko soi.

Nie zaleca się również podawania wówczas mleka koziego/ owczego, gdyż występuje alergia krzyżowa z mlekiem krowim (też mogą być objawy alergii).

PODSUMOWANIE:

Różnice między nietolerancją laktozy a alergią na białko mleka krowiego:

[table “” not found /]

Oczywiście do rozpoznania nie trzeba mieć wszystkich wymienionych objawów, ale im więcej, tym wyższe prawdopodobieństwo danego schorzenia. 

Pamiętajcie też, że nie istnieje pojęcie “uczulenia/alergii na laktozę” – cukry nie uczulają, białka tak.

Wszystko jasne

Mam nadzieję, że teraz łatwiej będzie Wam rozróżnić powyższe schorzenia i uporać się z problemami nieprawidłowych stolców, kolek, a także zmian skórnych o podłożu alergicznym.

Jeśli macie pytania na ten temat śmiało piszcie tutaj lub w postach na Instagramie i Facebook’u, gdzie na bieżąco dostarczam nowe informacje. Zachęcam również do zapisania się do newslettera tu na stronie 🙂

Może Cię zainteresować również:
Bajka “Koronawirusy i mądre wróżki”
Jak rozpoznać duszność – opis i filmy
“To Ty jeszcze karmisz? Woda, a nie mleko”

udostępnij:

49 odpowiedzi na “Nietolerancja laktozy i alergia na białko mleka”

  1. Ewelina pisze:

    Mój syn ma ewidentny problem z laktozą. Po wypiciu mleka z laktoza lub zjedzeniu np. naleśnika, gofra, loda itp. jeszcze tego samego dnia wieczorem zaczyna mieć kaszel z dusznościami i katar. Zamieniłam mleko na bez laktozy i jest wszystko ok. Kilkadziesiat prób powrotu do mleka z laktoza kończyło się tak samo: kaszel z dusznościami oraz katar. Konsultowałam to z kilkoma lekarzami, ale żaden nie umiał mi za dużo na ten temat powiedzieć lub pokierować na jakieś badania, kończyło się tylko słowami, że jeśli widzę taka zależność to mam odstawić produkty z laktozą. Artykuły które czytałam w większości raczej wskazywały, że to objaw białka mleka krowiego ( ale mleko bez laktozy mu nie szkodzi a test też nic nie wykazał).

  2. Beata pisze:

    Dzień dobry,
    Czy objawem nietolerancji laktozy mogą być ranki pojawiające się naokoło odbytu? To są takie ranki z uszkodzonym naskórkiem, na które sudocrem ani tormentalum nie pomaga.
    Lekarz stwierdził, że to kwaśna kupa jest przyczyną i zalecił mi odstawienie mleka i produktów mlecznych, ale poza tymi rankami dziecko nie ma innych objawów, które pasowałyby do alergii na białko i przyznam, że jestem trochę skonfundowana.

  3. Marzena pisze:

    Witam I prosze o pomoc.
    Corka ma 9 miesiecy od ok 3 miesiaca zmagamy się chyba z AZS (wysyp na pleckach, ramionach, za kolankami i na policzkach) córka od miesięcy ma przepisywane maści na sterydach bo same emolienty nie dają rady. Pare dni temu zrobiliśmy morfologię i wyszła anemia:( nie wiem jak bo przy rozszerzaniu diety zwracałam uwagę aby było żelazo 🙁 do tego zrobiliśmy badanie IGE i wyszło ze ma alergie tylko nie wiemy na co dokładnie ;( córka Kp i rozszerzanie diety od 6 miesiąca, jednak nie dowalam jej nic z nabiału, sama nie jem wiele nabiału poza masłem i jogurtem naturalnym czasem mleko w kawie, sama obserwuje siebie i wydaje mi się ze chyba po jajkach ma wysyp. Do tego dodam ze odkąd pamietam córka popłakuje w nocy wierci się/kopie nóżkami trwa to już 9 miesięcy a ja już jestem wyczerpana. Proszę o poradę czy ta anemia może być powiązana z alergia bo nie rozumiem dlaczego u córki jest problem z wchłanianiem żelaza ?

  4. Sandra pisze:

    Dzień dobry 🙂 u 2 tygodniowego synka pojawiły się pieniste zielone kupki, pediatra zlecił badanie kalu, pH 6 ciała redukujące 0,5%; pediatra zalecił Delicol i odstawienie przeze mnie nabiału, czy to faktycznie potrzebne? Chciałabym wyniki i zalecenia skonsultować z jeszcze jednym lekarzem, czy pediatra wystarczy? Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedz! Pozdrawiam 🙂

  5. Diana pisze:

    Super wpis. Mam takie pytanie.. bo objawy nie do końca mi się zgadzają. Córka 5.5 miesiąca ma śluz w kale praktycznie od zawsze, kupy ma też pieniste i strzelające, odgłos przelewania się w brzuszku, puszcza czasem bąki 😉 nie ma bólów brzuszka i dobrze przybiera na wadze.. ulewabie skończyło się ok 2 miesiąca życia. Teraz tylko czasem – rzadko, jej się zdarzy po karmieniu ulać. Pediatra kazała najpierw ograniczyć nabiał, a teraz go całkowicie wykluczyć. Od 2 tygodni restrykcyjnej diety nie ma żadnej poprawy.. wyeliminowałam w ubiegłym tygodniu też orzeszki, bo po zjedzeniu orzechów było sporo śluzu.. chyba że to nie chodzi o orzechy i to zbieg okoliczności.. czy przy nietolerancji laktozy też może być śluz w kale i delikol może pomóc? Już nie wiem co mogę jeść i na co może mieć uczulenie.. słyszałam że takim dzieciom nie robi się testów.. może się okazać, że to nie przez bmk a np. przez jajko.. od czego zacząć?

    • Śluz w stolcu to raczej alergia. Oczywiście dzieci mogą być uczulone na różne pokarmy, najczęstszym jest mleko, dlatego o nim się mówi w 1. kolejności. Jaja, ryby, orzechy, czekolada, cytrusy, miód to również produkty, które mogą uczulac. Co do danego pacjenta to zalecenia już wydaje lekarz na wizycie.

      • Diana pisze:

        ehh jaka szkoda, że tak mało mamy takich lekarzy jak Pani 😉 trafić na dobrego pediatrę w małym miasteczku to cud. Pewnie będzie mnie czekać eliminacja wielu produktów zanim znajdę alergen – przeraża mnie kwestia tego co mi zostanie do jedzenia 😉 czy alergia na gluten też może powodować pojawienie się śluzu w stolcu? dodam, że poza tym śluzem w kale nie ma żadnych innych objawów i jest tylko KP. Dziękuję za odpowiedź 🙂

  6. Dominika pisze:

    Bardzo dziekuje za ten artykuł. Aktualnie mieszkam we Włoszech i chodzę od pediatry do pediatry z moim dzieckiem (7 miesięcy) ale wszyscy mówią, ze tutaj tak małemu dziecku testów się niw robi i radzą dietę eliminacyjna. Z artykułu wywnioskowałam, ze mały ma uczulenie na białko mleka krowiego (przy karmieniu piersią cierpiał bardzo na wzdęcia, kolki, biegunki, lekarze doradzili mleko modyfikowane z niska zawartością laktozy, ale różnienia wywołuje reakcje skórne, to samo jogurty, mały ma typowe ATZ). Lekarze doradzili mleko HA, którego mały nie chce pic, każą mi podawać jogurty bez laktozy, ale nie sadze żeby to rozwiązało problem, jeszcze niw spróbowałam. Moje pytanie brzmi, czy dzieci z uczulenia na białko mleka krowiego wyrastają? I jak wyglada dieta rozszerzająca dla takiego malucha?

    • Jak najbardziej dzieci mogą wyrosnąć z tej alergii. Tylko część z nich będzie miało w późniejszym czasie alergię i niekoniecznie nadal pokarmową. Rozszerzanie diety u takiego maluszka to już grubsza sprawa, trzeba omówić indywidualnie z lekarzem, bo to zależy od nasilenia alergii i innych czynników.

      • Edyta pisze:

        A czy jesli dziecko ciagle reaguje na jakies produkty i czekam na testy na które jeszcze poczekam i po prpstu dla swietego spokoju chce przejsc na mm dla alergikow np nutramigen to czy jesli nie ma alergii na mleko krowie to przez to ze bede uzyeala mleka bez bialka mleka krowiego to moze sie nabawic takiej alergii? Syn ma 4 mc a od 1 mc zycia sama nie jem nic z mlekiem krowim bo on ciagle na cos reaguje szukam co a nie moge zrobic testu na mleko bo ciagle ma wysypke co zejdzie to ma nowa

  7. Ewa pisze:

    U nas pomaga zdecydowanie Delicol zalecony przez pediatrę, strzał w dziesiątkę 🙂

  8. Kate86 pisze:

    Dziękuję za ten artykuł, zupełnie zmienił moje podejście do sprawy w takim razie.

  9. Magda pisze:

    U mojego 5miesięcznego synka miesiąc temu wystąpiła suchość ns policzkach, potem mała ranka na puliku, ktora nie chciala się zagoic. Powiększała się. W niedzielę pojadłam nabiału w poniedzialek cała twarz obsypana. Dermatolog zalecił sterydy lekkie dla zagojenia rany AZS, testy. Dzisiaj wyniki: alergia na mleko, lekka na żyto, cytrusy, pomidory. Karmię piersią ale nie wiem co dalej boję się cokolwiek zjeść…

    • To bardzo dobra sytuacja, że udało się znaleźć uchwytny punkt. Lekarz pewnie zalecił odstawienie tych produktów, po prostu trzeba postępować wg jego zaleceń. I za bardzo się nie przejmować 🙂 Dużo dzieci ma alergie.

  10. Majka pisze:

    Moje dziecko uwielbia nabiał. Od jakiegoś czasu dziecko ma drobne zmiany skórne (pojedyncze czerwone suche/,szorstkie plamy na brzuchu, policzku), innych objawow niepokojacych nie ma, nadal je tak samo, czyli sporo nabiału, bo go uwielbia, plamy smarowanie Bepanthenem. Zmiany znikają, kilka dni jest spokój, pojawiają się znowu; czasem szybciej, czasem później. Czy wtedy możemy mówić o alergii na białko? Czy jest możliwe, że ma alergię, ale maść pomaga na zmiany i dlstego co jakis czas znikaja i pojawiaja sie znowy? Czy to raczej cos innego?

  11. Anka85 pisze:

    Świetny artykuł, moim koleżankom też się przyda.

  12. kinga0088 pisze:

    Jeżeli dziecko (17 miesięcy) ma zmiany skórne na policzkach, chyba atopowe zapalenie skóry, taką jakby pokrzywkę na przedramionach i luźniejsze kupy to czy może to być to właśnie alergia na BMK? Jak sobie z tym poradzić? Trwa to ok. miesiąc, wcześniej nie było żadnych problemów.
    Konsultacja online z lekarzem, na razie stosujemy wapno i zyrtec w kroplach i smarujemy buzię kremem (Emotopic 3w1).

  13. N.R. pisze:

    Świetny artykuł, często jest to mylone, bo objawy podobne.

    • To prawda, ale już powinno być jaśniej.

      • Katarzyna pisze:

        Synek miał w wieku niemowlęcym alergie na białko pół roku na Nutramigenie pomogło i powoli wrócił do mleka, niestety w wieku ok 1,5 roku alergia wróciła (objawia się głównie zmianami na skórze, które swędzą, poza tym synek ma bardzo sucha skóra na brzuchu i plecach) obecnie toleruje małe ilości białka np masło. Czy to może minąć czy z wiekiem alergia raczej się nasili? Czy jest preparat który może natłuścić sucha skórę? obecnie używamy Mediderm.

    • Agnieszka pisze:

      Niestety 1 tydzień diety eliminacyjnej mamy kp to stanowczo zbyt mało, by stwierdzić alergię. To byłoby zbyt optymistyczne. Dieta eliminacyjna powinna być stosowana minimum przez 3 tygodnie, a w alergiach niezależnych od przeciwciał IgE nawet 4-6 tygodni

    • Majka pisze:

      Moje dziecko uwielbia nabiał. Od jakiegoś czasu dziecko ma drobne zmiany skórne (pojedyncze czerwone suche/,szorstkie plamy na brzuchu, policzku), innych objawow niepokojacych nie ma, nadal je tak samo, czyli sporo nabiału, bo go uwielbia, plamy smarowanie Bepanthenem. Zmiany znikają, kilka dni jest spokój, pojawiają się znowu; czasem szybciej, czasem później. Czy wtedy możemy mówić o alergii na białko? Czy jest możliwe, że ma alergię, ale maść pomaga na zmiany i dlstego co jakis czas znikaja i pojawiaja sie znowy? Czy to raczej cos innego?

    • Małgorzata pisze:

      Czy taka alergia na bmk może minąć?
      Mój 4 miesieczny syn nie ma problemów skornych, ale stale problemy z brzsuzkiem i stolcem.
      IgE: 12, czy to moze wskazywać na alergię?

  14. Paulina pisze:

    Dziękuję bardzo, ja też pisałam, by się ten artykuł pojawił. Bardzo cenne wskazówki. Dziękuję.

    • Ala pisze:

      Ja też właśnie czekałam 😉

      • Majka pisze:

        Moje dziecko uwielbia nabiał. Od jakiegoś czasu dziecko ma drobne zmiany skórne (pojedyncze czerwone suche/,szorstkie plamy na brzuchu, policzku), innych objawow niepokojacych nie ma, nadal je tak samo, czyli sporo nabiału, bo go uwielbia, plamy smarowanie Bepanthenem. Zmiany znikają, kilka dni jest spokój, pojawiają się znowu; czasem szybciej, czasem później. Czy wtedy możemy mówić o alergii na białko? Czy jest możliwe, że ma alergię, ale maść pomaga na zmiany i dlstego co jakis czas znikaja i pojawiaja sie znowy? Czy to raczej cos innego?

        • Mariola pisze:

          Mój synek 10 tygodni kp ma śluz w stolcu w sumie przy każdej kupce, zwróciłam na to uwagę jakieś półtora tygodnia temu i już nie wiem czy od tego momentu tak ma czy wcześniej też tak było ale tego nie zauważyłam.. od tygodnia wg zaleceń pediatry podaję delicol ale nie widzę żadnej poprawy, zalecił też dietę bezmleczna, bez surowych warzyw i owoców i bez białka jaja kurzego, już sama nie wiem co mam jeść, mam wrażenie że tracę pokarm przez to wszystko.. dodam że około 4 tygodnia miał wysypkę która najpierw pojawiła się na twarzy, później zeszła na klatkę piersiową, brzuszek, następnie nóżki i rączki i zniknęła (stosuje jedynie emolienty w pielęgnacji). Jeżeli to ABMK to może wystarczy samo odstawienie mleka? Na razie moja dieta nie pomaga ale nie zwracałam uwagi na produkty które zawierają śladowe ilości mleka od wczoraj czytam uważnie ulotki i będę obserwować. Czy możliwe że śluz występuje fizjologiczne?

          • Nie udzielam porad przez Internet. Żeby najlepiej doradzić musiałabym zadać jeszcze wiele pytań i najlepiej zbadać dziecko. Może warto jeszcze raz porozmawiać z lekarzem, który wydał zalecenia?

          • Zosia2020 pisze:

            Zosia jest na mleku bebilon pepti dha 1 ma 4 miesiące od czasu do czasu pokazują się na jej twarzy pryszczyki czy to znowu jest potrzeba zmiany mleka? Jak smaruje maścią vitella ictamo to znikają

          • Edyta pisze:

            Czy mozesz napisac jaki byl rezulatat? Czegi byla przyczyna? Moj maly ma 4 mc inod urodzenia identyczna eystpka co roz. Ostawilam juz wszystko mleczne dawno. Teraz odstawiam jajka i cytrusy. Ciagle cos odstawiam i znowu sie ponawilo. Nie mam juz sil i nysle o orzestawieniu go na mm dla alergikow i zobacze czy to cos pomoze. Do tegi czeste bole brzucha gazy placz z tego powodu spi na nnie bi jak nie na mnie to sie budzi z powodu brzucha

          • Angelika pisze:

            Moja corcia jest na mleko bezlaktozy, ma wzdety brzuch i kolki w nocy , czy przejscie na mleko ha pomoze , czy to nie ma nadal sensu i odczekac chodz ma juz 5 miesiecy prawie

          • O tym musi zdecydować lekarz zajmujący się dzieckiem.

    • Jaa pisze:

      Moja córka dokladnie od 1.01.2020 gdy miała 1.5 miesiąca zaczęła robić pianiste kupki. Akurat tego dnia było ich że 20. Potem się uspokoiło. Ale pianista kupa, luzna kupa została. Teraz od miesiąca jest krew w stolcu. (Córka 4 miesiące miala). W badaniach nie ma zmian, anemii brak, usg ok. Tylko podwyższone eozynocyty. Już sama nie wiem co myśleć. W sobotę pediatra na sorze postawił diagnoza alergii na bmk. Trzymam dietę, obserwuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Monika Działowska

Jestem lekarzem pediatrą, autorką tego medycznego bloga i książki „Zdrowy maluszek”.

Na co dzień mieszkam w Warszawie, pracuję w przychodni pediatrycznej.

 Prowadzę szkolenia dla rodziców o zdrowiu dzieci.

Witam Cię na mojej stronie i zapraszam do lektury.

SZUKAJ PO TAGACH

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco

CZYTAJ RÓWNIEŻ

39

Usuwałam kleszcza, kawałek pozostał w skórze. Co teraz?

Zostawić w skórze czy koniecznie usunąć? Można to robić w domu?

1

Jak długo mocz może czekać na badanie?

Jak szybko go dostarczyć na badanie, czy musi stać w lodówce?

23

Profilaktyczne odrobaczanie dzieci

Czy łatwo zarazić się pasożytami? Leczyć owsiki i lamblie profilaktycznie?

15

Ospa wietrzna – jakie leki stosować?

Co zrobić gdy pojawi się ospa? Jakie leki lub preparaty na skórę stosować, jak zmniejszyć świąd? Czy dawne metody są nadal zalecane?

Szeroki wybór sterydów anabolicznych online w sklepie internetowym sterydysklep

Ontdek de kracht van anabole steroïden voor optimale resultaten en spiergroei. Hier https://anabolensteroiden.com/vindt u de beste producten voor uw fitnessdoelen!