Smartfon wrogiem oczu Twojego dziecka

21 lutego 2019

Światło niebieskie emitują tak chętnie używane przez nas i dzieci smartfony, tablety i komputery. Na stałe zawitały w naszych domach, ale czy ludzkie oczy są przygotowane na taką dawkę emitowanego sygnału?

czytaj też: Szczepionki i autyzm – badanie a badanie

Dziś artykuł napisałam wspólnie z doskonałym lekarzem rodzinnym Rafałem Skrzypkiem.

smartfon Rafał Skrzypek

Ekran a słońce

Światło niebieskie przez badaczy nazywane jest „światłem o wysokiej energii” – ma ono taką samą długość fali jak np. światło emitowane przez Słońce. Długotrwałe wpatrywanie się w ekran smartfonu porównywane jest to patrzenia w lecie wprost na Słońce bez okularów przeciwsłonecznych. Chyba każdy z nas pamięta uczucie oślepienia z migającymi przed oczami punkcikami. Jest to zjawisko podobne do tego, które dzieje się w naszym życiu codziennym przy korzystaniu ze smartfonu, ale skupienie wiązki światła emitowanego niweluje odczuwanie tych mroczków. Co właściwie dzieje się z organizmem i okiem, a konkretniej z siatkówką w takim procesie, szczególnie w młodym oku dziecka?

Najogólniej mówiąc światło niebieskie może powodować suchość oka, z pieczeniem i wtórnym łzawieniem oraz bóle głowy. Częste mruganie może łagodzić podrażnienie poprzez nawilżenie przedniej części oka, natomiast nie ma ono wpływu na procesy w obrębie siatkówki. Pamiętajmy również, że dziecko utrzyma aktywne mruganie przez kilka sekund, maksymalnie minut – nie będzie o nim pamiętało przez cały czas.

Wolne rodniki – niszczenie komórek

Światło niebieskie docierając do siatkówki powoduje szereg przemian doprowadzając do powstawania w czopkach szkodliwych form tlenu – tzw. wolnych rodników – które powodują niszczenie i proces starzenia w ludzkim organizmie! Szkodliwe formy tlenu mogą doprowadzić do obumierania komórek, co dla siatkówki oka ma kluczowe znaczenie – jest to tkanka bez zdolności do regeneracji – stracona komórka zanika na zawsze, a w jej miejsce nie powstaje nowa.

Zjawisko to doprowadza do zmian zwyrodnieniowych (niszczenia) siatkówki i plamki żółtej (miejsce najlepszego widzenia), mogąc tym samym upośledzać wzrok. U naszych rodziców i dziadków słyszymy stawianą diagnozę „starcze zwyrodnienie plamki żółtej” – czy na pewno starcze? Czy w erze smartfonów nie grozi nam epidemia zbyt wczesnego, a więc nie „starczego” zwyrodnienia plamki żółtej, co za tym idzie upośledzenia widzenia!? Do tej pory wiek pacjenta był najważniejszym czynnikiem ryzyka tej nieuleczalnej choroby. Światło niebieskie pojawiło się w naszych domach wraz z rozwojem technologii XXI wieku i już teraz zauważamy, że coraz młodsi pacjenci cierpią na zaburzenia widzenia. Warto również wspomnieć o czynnikach genetycznych – nie każda osoba nadużywająca światła niebieskiego zachoruje na zwyrodnienie plamki żółtej, tak jak nie każdy palacz będzie miał raka płuca.

Problemy z zasypianiem

Światło niebieskie występuje naturalnie w przyrodzie – to niezaprzeczalny fakt. Utrzymuje organizm w stanie „czuwania”. Zbyt duża ekspozycja w godzinach wieczornych powoduje problemy z zasypianiem, wpływając na rytm sen-czuwanie i rozregulowanie pracy szyszynki (narząd odpowiedzialny za chęć pójścia spać) poprzez hamowanie uwalniania melatoniny. Co więcej, melatonina odpowiada za obniżenie ciśnienia, poziomu glukozy i temperatury ciała, a to gwarantuje spokojny i regenerujący sen. Jeśli Twoje dziecko ma problem z zasypianiem, to z dużym prawdopodobieństwem jest to ważny czynnik sprawczy. Należy ograniczyć używanie elektroniki minimum 2 godziny przed pójściem spać.

Inne zaburzenia

Badana jest rola wpływu światła niebieskiego na inne układy i narządy człowieka. Pierwsze wnioski są niepokojące i dotyczą rozwoju nowotworów, ale o dziwo także wpływu na wzrost ilości nowych przypadków otyłości, cukrzycy i zaburzeń psychiatrycznych, w tym wzrostu ilości osób uzależnionych od hazardu w młodej populacji.

Jak chronić się przed negatywnymi skutkami światła niebieskiego?

Odpowiedź jest prosta – tablet/smarfon dawaj do zabawy swojemu dziecku jak najrzadziej. Dzieci do roku, a najlepiej 2, nie powinny ich w ogóle używać! Z pewnoscią ma on ogrom zabawek, książki, innych członków rodziny. Niech nauczy się skupiać na innych przedmiotach i zabawach, nie tylko komórkach. „Co ja poradzę, że on ciągle chce jeszcze i jeszcze?” Pomyśl, czy przypadkiem Ciebie co chwilę nie widzi przed ekranem, więc i sam tego chce…

Homo tabletis – Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Najważniejsze trzy mity:

1.      Filtry całkowicie eliminują światło niebieskie.

2.      Do zmian dochodzi tylko u osób w wieku podeszłym.

3.      Ilość emitowanego światła przez smartfon jest nieduża.

Najważniejsze przesłanie: nie jesteśmy w stanie w obecnych czasach uniknąć ekspozycji na światło niebieskie, natomiast ograniczenie czasu spędzonego przed monitorami może zmniejszyć uszkodzenia i opóźnić w czasie proces starzenia się oka.


Więcej o zdrowiu dzieci na Fanpage Pediatra na Zdrowie oraz Instagram.

Może Cię zainteresować również:
Jak zniszczyć nóżki swojemu dziecku cz. II
10 prostych kroków by niejadek zaczął jeść
By dziecko nie miało wady wzroku.

udostępnij:

podobne tematy:

17 odpowiedzi na “Smartfon wrogiem oczu Twojego dziecka”

 1. Ania pisze:

  Wczoraj poznałam Pani bloga i spędziłam na nim cały wieczór. Naprawdę bardzo ciekawe rzeczy. Pozdrawiam
  Ania

 2. Ola pisze:

  Sami nie oglądamy telewizji. Zamiast siedzieć w domu przed komputerem wolimy pograć w planszówki, poczytac, wyjechać za miasto. Od czasu do czasu obejrzymy film czy bajkę, ale musi to być coś mądrego lub po angielsku. Żeby samemu coś zrobić można znaleźć dziecku fajniejsze i bezpieczniejsze zajęcie niż oglądanie bajek.

 3. Mamabel pisze:

  Może bajki powinno się puszczać tylko na dobranockę o 19 i to najlepiej z telewizora w odpowiedniej odległości od oczu hm

 4. ONAiON pisze:

  U nas jest odwyk, bo mlody 2 lata zaczal sie za mocno interesowac telefonem. Wlaczalismy mu bajki jak trzeba bylo cos zrobic w domu, ale byl mocny ryk po zabraniu i chowamy teraz telefony.

 5. ewela pisze:

  Fajnie pokazałaś na Ig jak dobrać rowerek na przykładzie Klarci Ani Lewandowskiej. Bardzo podoba mi się twoja strona.

 6. OlaBb pisze:

  Fajny artykuł.

 7. gg87 pisze:

  Ten film wyślę mojemu mężowi!

 8. Lenka pisze:

  Ja córce zdawałam od małego, ale potem się zrobiła taka nieznośna, tylko komórka i komórka. Przestałam dawać na dobre i zupełnie inne dziecko.

 9. Ew@ pisze:

  Dzieci obserwują rodziców to i po telefon sięgają równie chętnie, ważne aby jednak dziecko nie widziało rodzica ciągle z telefonem co może być trudne w dzisiejszych czasach…

 10. Amelia pisze:

  My opuszczamy przed snem i dobrze śpi. Tylko czy wzrok nie odczuje to nie wiem

 11. Amelia pisze:

  My opuszczamy przed snem i dobrze śpi. Tylko czy wzrok nie odczuje to nie wiem

 12. KM pisze:

  Oczywiście że komórki szkodzą dzieciom, mojemu dziecku pozwalam tylko 15minut dziennie, a i tak ma prawie 6lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Monika Działowska

Jestem lekarzem pediatrą, autorką tego medycznego bloga i książki „Zdrowy maluszek”.

Na co dzień mieszkam w Warszawie, pracuję w przychodni pediatrycznej.

 Prowadzę szkolenia dla rodziców o zdrowiu dzieci.

Witam Cię na mojej stronie i zapraszam do lektury.

SZUKAJ PO TAGACH

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco

CZYTAJ RÓWNIEŻ

39

Usuwałam kleszcza, kawałek pozostał w skórze. Co teraz?

Zostawić w skórze czy koniecznie usunąć? Można to robić w domu?

1

Jak długo mocz może czekać na badanie?

Jak szybko go dostarczyć na badanie, czy musi stać w lodówce?

23

Profilaktyczne odrobaczanie dzieci

Czy łatwo zarazić się pasożytami? Leczyć owsiki i lamblie profilaktycznie?

10

Leki na przeziębienie w czasie karmienia piersią

Które leki są bezpieczne, a których unikać? Co mama może przyjmować w razie przeziębienia?

Szeroki wybór sterydów anabolicznych online w sklepie internetowym sterydysklep

Ontdek de kracht van anabole steroïden voor optimale resultaten en spiergroei. Hier https://anabolensteroiden.com/vindt u de beste producten voor uw fitnessdoelen!